Őrizetbe vettek a minszki Szabadság téren csütörtökön két tucat újságírót, akik a fehérorosz fővárosban zajló tüntetésekről tudósítottak – közölte a tut.by független hírportál.
Az újságírókat egy kisbusszal szállították el, a rendvédelmi szervek közlése szerint az irataik ellenőrzése miatt. A hatósági őrizetbe kerültek között volt a tut.by helyi hírportál több munkatársa és a TASZSZ orosz hírügynökség fotóriportere is.
A Reuters hírügynökség szemtanúkra hivatkozva közölte, hogy az újságírók telefonjait és iratait elkobozták.
Olha Csemodanova belügyi szóvivő időközben kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy az újságírókat nem vették őrizetbe, mindössze igazoltatás céljából kísérték őket a kerületi rendőrkapitányságra, annak ellenőrzésére, hogy valóban jogszerűen végzik-e tevékenységüket. Telegram-oldalán a szóvivő hozzátette, hogy a regisztrált sajtóorgánumok munkatársait és a külügyminisztériumnál akkreditált külföldi újságírókat elengedik.
A rohamrendőrök megkezdték a tüntetők oszlatását
A TASZSZ orosz hírügynökség helyszíni tudósítója szerint később a minszki Függetlenség terén a fehérorosz rendőrség különleges alakulata (OMON) megkezdte a tüntetők oszlatását.
A beszámoló szerint az OMON tagjai felszólították a jelen lévő újságírókat, hogy álljanak el az útból.
A tüntetésen több ezren vettek részt. Az OMON nem vetett be tömegoszlató eszközöket, a biztonságiak láncot alkotva szorítják ki az embereket a térről. A tüntetők kormányellenes jelszavakat skandálnak.
A TASZSZ jelentése szerint megkezdődtek az újabb őrizetbe vételek is. Az embereket csoportosával teszik fel a fogolyszállító autóbuszokra. Eddig tíznél is több emberről tudni, akik a hatóságok kezére kerültek, az első fogolyszállító már útnak is indult.
Az újságírókat civilbe öltözött biztonságiak ellenőrzik, azt ígérve, hogy nem esik bántódásuk, de nem engedik őket telefonálni és forgatni.
Fehérorosz ellenzék: Elfogadhatatlan Putyin bejelentése
Közben a fehérorosz ellenzék Koordinációs Tanácsa csütörtökön közzétett állásfoglalásában – Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentésére reagálva – elfogadhatatlannak nevezte azt, hogy Oroszország bármiféle fegyveres erőt hozzon létre fehéroroszországi bevetés céljából.
Putyin közölte, hogy a fehérorosz elnök kérésére Oroszország tartalékot hozott létre rendvédelmi erőiből, hogy „szükség esetén” segítséget nyújtson Fehéroroszországnak.
Az ellenzéki testület hangsúlyozta: mindez a nemzetközi jogba ütközik és sajnálatos, hogy ezt az erőt Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kérésére hozták létre.
A TASZSZ orosz hírügynökség szerint a Koordinációs Tanács közölte azt is, hogy nem fogadnak el külföldi segítséget és sem közvetlenül, sem pedig közvetetten nem vesznek részt ilyen támogatás szétosztásában. Hangsúlyozták, hogy nem céljuk olyan funkciókat elvállalni, amelyek nem szerepelnek a működési szabályzatukban. „A Koordinációs Tanács célja, a fehérorosz társadalom álláspontját képviselni” – szögezték le a testület közleményében.
Szimpátiatüntetés
A nap folyamán szimpátiatüntetést tartottak Lukasenka elnök hívei Minszkben. A Nők az egységért és békéért jelszóval tartott megmozduláson több százan vettek részt. Transzparenseiken „Fehéroroszország, az mi vagyunk” és „A békéért és a stabilitásért vagyunk” feliratok voltak olvashatóak.
„A nyugatbarát ellenzék meg akarja bontani egységünket és társadalmi összetartozásunkat. A fehéroroszokat el akarják szakítani a testvéri Oroszországtól. De ezt lehetetlen megtenni” – hangoztatták a rendezvényen Lukasenka mellett felszólaló nők.
Fehéroroszországban ellenzéki tüntetések zajlanak az elnökválasztás óta, amelyen Lukasenka megszerezte sorban a hatodik államfői mandátumát. Lukasenka szerint ezeket a tüntetéseket országában külföldről irányítják, az ellenzék ezt tagadja. A belbiztonsági erők tüntetők elleni brutális fellépésének eddig legalább három halálos áldozata volt, és a hatóságok ezreket vettek őrizetbe, hogy megtörjék a Lukasenka rendszerével szemben kibontakozott békés ellenállást.