Isztambul;mecset;keresztényüldözés;iszlamizmus;Hagia Sophia;

- Újabb kultikus keresztény templomot alakítottak mecsetté

A Hagia Szophia után most egy újabb világhírű bizánci műemlék, a szintén isztambuli Khóra (Chora) került sorra.

Július elején döntött arról Recep Tayyip Erdogan török elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnök illiberális szövetségese -, hogy Isztambul egyik leghíresebb műemlékét, a keleti kereszténység egykori legfontosabb templomát, a Hagia Szophiát ismét mecsetté alakítják. Most egy olyan templom esik a törökországi iszlamista fordulat áldozatául, amely talán kevésbé nevezetes, de hasonlóan fontos szerepet töltött be a keresztény egyház történetében – írja az Index.

„Eredetileg mindkettő ortodox templomnak épült a bizánci korban, majd az oszmánok mecsetté alakították őket, bár a Khóra-templomot nem azonnal, Konstantinápoly elfoglalása után, mint a Hagia Szophiát, hanem néhány évtizeddel később, 1511-ben Kariye-dzsámi néven. A belső tér mozaikjait és freskóit akkor a vallási előírásoknak megfelelően levakolták. Az egykori templom 1945-ben lett múzeum, és 1948 és 1959 között a Byzantine Institute of America gondos kutató és restaurátori munkával feltárta az évszázadokig eltakart műalkotásokat” – írja az Index. 

„A Khóra-templomot 2013 óta restaurálták, és csak korlátozottan lehetett látogatni. A nagyszabású projektet kifejezetten a nagyértékű freskó- és mozaikegyüttes megóvása érdekében indították el, és a legjobb nemzetközi szakértők bevonásával folyt a munka, ami mostanra készült el – csakhogy közben a helyzet alapvetően megváltozott. Augusztus 21-én Erdogan elnök rendeletet adott ki, ami az Államtanács döntésére hivatkozva megnyitotta a mecsetet a hívők előtt, a múzeumot pedig megszüntette” – olvasható a hírportálon, ahol arra is kitérnek, hogy a populista intézkedést a mohamedán többségű Törökországban a lakosság 70 százaléka támogatja.

Mint emlékezetes, sem a nyugati keresztény templomok kulturális térré alakítását olykor vehemensen ostorozó Orbán Viktort, sem az „Az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkárságot” nem sikerült eddig megszólalásra bírni a kereszténységet igen hátrányosan érintő törökországi lépésekkel kapcsolatban.

Nemzetközi sajtószemle, 2020. augusztus 27.