A Nem Adjuk a Postás Strandot! szentendrei civil szerveződés újabb demonstrációra készül a Duna-parti Postás Strand közvetlen területe mellé tervezett irodaházakkal való beépítése ellen pénteken 18:30 és 20:30 között – közölte a Civil Kotta szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
A Civil Kotta saját meghatározása szerint egy szentendrei polgárokat segítő, tényfeltáró és problémamegoldó önszerveződő csoport.
Az eseményen átadják a rossz döntések emléktábláját, de lesz majd zsákutcás társasjáték, illetve krokodil és szörfdeszka is a kartonból készített irodaházak előtt.
Emlékeztettek arra, hogy a Nem adjuk a Postás Strandot! szentendrei civil szerveződést 2018-ban indították, amikor kiderült, hogy egy beruházó cég a város egyik legkedveltebb Duna-parti zöld területének közvetlen közelébe húzna fel irodaházakat. A Civil Kotta kezdeményezéshez akkor a város és a környék több civil szervezetéből is csatlakoztak. Akciókon, performansz jellegű megmozdulásokon velük együtt sokan fejezték ki az elégedetlenségüket.
A demonstráció mellett a Civil Kotta petíciót indított, amelyben arra kéri a beruházót, hogy a Postás Strandhoz tervezett irodapark helyett olyan beruházás valósuljon meg a városvezetéssel és a közvéleménnyel egyeztetve, ami a park természeti és közösségi jellegéhez méltóan elsősorban a szabadidős és rekreációs célokat szolgálja. Hangsúlyozták, hogy a terület tájképi és természeti védelem alatt áll, közvetlen szomszédsága Natura 2000 besorolású természetmegőrzési terület. Egyúttal évtizedek óta a helyiek és környékbeliek kikapcsolódásának és feltöltődésének kedvelt helyszíne, ám a civilek álláspontja szerint a tervezett beruházás ipari parkká silányíthatja a területet.
Az Átlátszó tavaly év végén számolt be arról, hogy hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult a szentendrei önkormányzat és a CYEB Energiakereskedő Kft. közötti ingatlanügylet, vagyis a tervezett irodaberuházáshoz kapcsolódó telekcsere miatt. A portál az ÁSZ feljelentése alapján azt írta, hogy bár a cserét megelőző értékbecslés alapján az önkormányzat 7 millió forinttal értékesebb ingatlant kapott a CYEB-től, mint amit átadott nekik, ám az értékbecslés „nem a jogszabályoknak megfelelően történt”. A csere emellett a forgalomképtelen törzsvagyont érintette, amit a feljelentés szerint úgy próbáltak kicselezni a hivatalban, hogy a telket előbb megosztották, majd a leválasztott részt átsoroltatták.
A Postás Strandról korábban ebben és ebben a cikkünkben írtunk.