Európai Unió;Oroszország;USA;NATO;beavatkozás;Fehéroroszország;diplomácia;

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő

- Moszkva szinte mindenkit a Belarusz belügyekbe való beavatkozással vádol

Az orosz külügy célkeresztjében áll több uniós ország, de az USA és a NATO is. Sok bizonyítékot emlegettek, de egyet sem mutattak.

Oroszország az Egyesült Államok és egy sor európai uniós ország lépéseit a Fehéroroszág belügyeibe való beavatkozásként értékeli, amire sok a bizonyíték – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdán a Rosszija 1 tévécsatornának. Megjegyezte:

„a bizonyítékok száma több, mint elegendő”.

Ezzel kapcsolatban azt tárta elő, hogy „látják”, mit csinálnak a balti államok, Lengyelország, az Európai Unió államainak egész sora, és még a NATO is. Látják az Egyesült Államok álláspontját. 

„Mi ezt egy szuverén ország belügyeibe való beavatkozásnak minősítjük”– tette hozzá.

Zaharova azt javasolta „a fehérorosz társadalom azon képviselőinek, akik kapcsolatba kívánnak lépni Moszkvával”, hogy forduljanak a minszki orosz nagykövetséghez. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden – amikor fogadta Stephen Beigun amerikai külügyminiszter-helyettest – felhívta tárgyalópartnerének figyelmét arra, hogy több ország elégedetlen a fehérorosz helyzet „stabilizálódásával”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig szerdán újságíróknak nyilatkozva tartózkodott a fehérorosz események és az ottani biztonsági szervek fellépésének minősítésétől, ami szerinte egyet jelentene az Oroszországgal szövetséges állam belügyeibe való beavatkozással.

Az amerikai diplomáciát Moszkvában „figyelmeztették”
Forródrót Kijev és Washington közöttA Donyec-medencei tűzszünetről és a fehéroroszországi helyzetről folytatott eszmecserét telefonon szerdán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mike Pompeo amerikai külügyminiszter - hozta nyilvánosságra az ukrán államfő hivatala. Zelenszkij Twitter-üzenetében kiemelte, hogy Pompeo üdvözölte a Donyec-medencei fegyvernyugvás létrejöttét. Zelenszkij emellett köszönetet mondott az Egyesült Államok által Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatásért. Pompeo üdvözölte az elért eredményeket, és jelezte, hogy Ukrajna kétpárti támogatást élvez az Egyesült Államokban. Fehéroroszországra rátérve Zelenszkij kiemelte: azt tartja fontosnak, hogy stabilizálódjon és békésen rendeződjön ott a helyzet. Leszögezte, hogy Ukrajna sohasem avatkozott be és nem is tervez beavatkozni egyetlen ország választásába sem. Reményét fejezte ki egyúttal, hogy „a közeljövőben valóra válik a fehérorosz nép szabadsága”.

Klaus Iohannis közölte: a lazítás konkrét feltételeit a járványügyi operatív törzs fogja ismertetni.