A hulladékhasznosítást helyezi előtérbe az idén 17. alkalommal, ezúttal „Tartsd körforgásban” címmel meghirdetett Budapest Design Week – közölte szerdai sajtótájékoztatóján Osvárt Judit, a programsorozat szakmai vezetője, a Magyar Formatervezési Tanács tagja és Pomázi Gyula, a pénzügyi hátteret is biztosító fesztiválvédnök, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke. Hangsúlyozták: a vírushelyzet miatt a rendezvény jó része idén a világhálóra költözik, bár néhány eseményt változatlanul élőben terveznek megrendezni.
Második éve csatlakozik a rendezvényhez az állami Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) is – jelentette be Bata-Jakab Zsófia, az MDDÜ vezetője. Míg a kidobott termékek újrahasznosítási aránya EU-ban átlag 11-12, Hollandiában pedig körülbelül 30 százalék, addig Magyarországon csupán 7 százalék – közölte a rendezvényhez szóló videóüzenetében Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára, aki üdvözölte a körforgásos gazdaság központi témaként kezelt témakörét. Videón egy olcsó és egyszerűen felvehető koronavírus-fertőzés elleni, hazai formatervezésű műanyag arcpajzsot, valamint egy újrahasznosítható műanyagból készülő utcai burkolóelemet mutattak be.
A koronavírus-járvány kétségkívül visszavetette a formatervezett termékek iránti keresletet – közölte lapunkkal Bata-Jakab Zsófia. Az MDDÜ körkérdésben igyekezett felmérni az iparág helyzetét, elképzeléseit, illetve százas nagyságrendű szereplővel tartanak kapcsolatot – tette hozzá. Szerinte a válság okozta piaci átrendeződést a magyar tervezők akár hasznukra is fordíthatják. Arra a kérdésünkre, mire költik a tavalyi egymilliárd után idei tevékenységükre kapott 2,3 milliárd közpénzt, mint a témához szorosan nem kapcsolódó kérdésre, a kormányfő lánya, Orbán Ráhel barátnőjeként is ismert MDDÜ-vezető későbbi, írásos választ ígért.