Négy különböző nemzetiségű újságíró arra hívja fel a figyelmet a Politico hírportálon, hogy új veszély leselkedik a sajtószabadságra: legújabban bírósági ítéletekkel némítják el az oknyomozó újságírókat, miután a vaskos bírság miatt oda lehet a megélhetésük, de még a lakásuk is, írja a hvg.hu.
A Prágában működő Szerkesztőségi Függetlenség Bizottság tagjai rámutatnak, a média az EU-ban is, leginkább Magyarországon és Lengyelországban. Ráadásul gazdag felperesek itt a GDPR-t (az újsütetű uniós adatvédelmi szabályozást) használják fegyverként a média megfélemlítésére. Példa erre, hogy a Hell energiaital gyártó pár hónapja visszavonatta az újságosstandokról a Forbes listáját a leggazdagabb magyarokról, mondván, hogy a kiadvány megsértette a magánszférájukat, megszegte az unió adatvédelmi szabályait. Pedig amikor a szabályozás megszületett, bizonyosan nem ez volt a jogalkotók célja.
Mégis újabb támadási lehetőség kínálkozik a kritikus sajtó ellen, pedig azok anyagilag már így sincsenek könnyű helyzetben. A cikk itt említi meg, hogy a múlt hónapban kirúgták az Index főszerkesztőjét, majd tiltakozásként távozott szinte a teljes szerkesztői gárda.
Remélhető volt, hogy ezek után az EU elítéli a média elnyomását, de nem történt semmi. És ha az unió nem áll ki az újságírók jogaiért, akkor kell találni helyette valakit, aki ezt megteszi. Az állásfoglalás kiemeli, hogy pont ezt a célt szolgálja a már említett Szerkesztőségi Függetlenségi Bizottság, amelyet a legnagyobb cseh sajtócsoport alapított, és amely modellül szolgálhat a földrészen.