A televízió honlapján megjelent cikk azt állítja, hogy Aján februárban és márciusban több részletben utalt magának ennyi pénzt, amikor az ellene folyó vizsgálat miatt felfüggesztették elnöki tisztségéből és nem volt joga a szervezet pénzéhez nyúlni. Az összeg a sportvezető nagyjából egyéves fizetésének felel meg, amit fölvett a nemzetközi szervezet irányítójaként. Aján áprilisban lemondott az IWF elnöki tisztségéről.
Ursula Papandrea - Aján utódja az IWF élén - a végrehajtó bizottság múlt heti ülésén azt mondta, nem tud arról, hogy a magyar sportvezető az éves fizetését plusz hatezer dollárt utalt magának.
A 81 éves korábbi IWF-elnök ellen további vizsgálatok is zajlanak: Ajánnak 10,4 millió dollár felhasználásával is el kell számolnia, ezen kívül vizsgálják az ARD korábbi állításainak valóságtartalmát is: a televíziós csatorna tavaszi oknyomozó riportjában az hangzott el, hogy Aján tudtával és közreműködésével pozitív doppingmintákat tüntettek el, amiért a magyar sportdiplomata komoly összegeket fogadott el.
Nem ő az egyetlen, aki ellen vizsgálat folyik. Az ARD társtettesként nevezte meg a thaiföldi Intarat Yodbangoteyt, aki alelnökként vett részt a német információk szerint a visszaélések elkövetésében.
Az IWF felkérte Richard McLaren kanadai sportjogászt, hogy független szakértőként vizsgálja meg, történtek-e visszaélések. A szakember vizsgálódásai Aján szempontjából lesújtó eredménnyel zárultak. Nemcsak megerősítette az ARD információit, hanem újabbakkal egészítette ki azokat.
McLaren véleménye szerint Aján a 2013-as és 2017-es tisztújító közgyűléseken több résztvevő lefizetésével tudta megőrizni elnöki tisztségét és a végrehajtó bizottságba is kerültek olyan tagok, akikre a voksokat meg kellett vásárolni. Ezeket a költségeket Aján Tamás az IWF kasszájából fedezte.