;

egészségügy;Eurostat;halálos betegek;

Képünk illusztráció

- Ujhelyi: nemzetbiztonsági kockázat lett a magyar egészségügy helyzete

Kisvárosnyi ember vesztette életét itthon, mert még az ellátórendszer a megelőzhető halálesetek ellen sem nyújt védelmet – figyelmeztet a szocialisták EP-képviselője.

Miközben Orbán a közrádióban az európai élmezőnybe sorolja a magyar egészségügyet, az Eurostat adatai alapján is előkelő helyen állunk az EU-ban – a halálozások terén.

A szervezet napokban közölt összesítése szerint Magyarország 2017-ben az ötödik helyet foglalta el a gyógyítható, ám mégis halállal végződő betegségek uniós feketelistáján, statisztikánknál csak a román, bolgár, lett és litván lett rosszabb.

A megelőzhető halálesetek számában pedig az egész EU-ban nálunk volt a legrosszabb a helyzet – az uniós átlag kétszerese halt meg nálunk olyan betegségekben, amiket szűrőprogramokkal, életmódváltással el lehetett volna kerülni.

Erre figyelmeztet új Facebook-bejegyzésében Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője is: „. Kimondani is hátborzongató, de egy magyarországi kisváros lakosságával megegyező, sokezer ember életét lehetett volna megmenteni az elmúlt években, ha jobb lenne a magyar egészségügy”(…) ha az egészségügyi rendszerünk olyan színvonalú lenne, mint Ausztriában, akkor az ottani hasonló adatok arányait figyelembe véve Magyarországon tízezerrel kevesebb ember halt volna meg. Ennyit számít, hogy az ember a határ melyik oldalán él. ” – fogalmaz a politikus, úgy látja, hogy hogy

a magyar egészségügy helyzete nemzetbiztonsági kockázat lett.

Az EP-képviselő jelezte, levelet küldött Horváth Ildikónak, a kormány egészségügyi államtitkárnak, hogy megismerje a kabinet témában készülő terveit. Ujhelyi egyúttal választ vár Horváthtól:

  • mire és milyen formában akarják elkölteni a következő hétéves európai költségvetés egészségügyre szánt forrásait?

  • Mikor kívánják végrehajtani azt az ágazati stressz-tesztet, amely megmutatná az egészségügyi rendszer hibáit, fekete foltjait és alapot biztosítana az alapvető és átfogó minőségi kritériumok megteremtéséhez?

Ujhelyi István emlékeztetett rá, hogy hogy fogcsikorgatva, de Fidesz EP-képviselői is megszavazták az „Európai Egészségügyi Unió koncepcióját, benne a stresszteszt tervével – azaz, elvileg egyetértenek az egészségügyi rendszer átvilágításával is.

59 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 7-en vannak lélegeztetőgépen.