Újabb belorusz tüntető esett áldozatául a rendőri erőszaknak, a 28 éves Mikita Kraucou holttestére Minszk egy erdős területén találtak rá.
A hírt egy belorusz újságíró, Franak Viacorka osztotta meg Twitter-oldalán, bejegyzését a Mérce szúrta ki .
Another missing Belarus protester, Mikita Kraucou, found dead in a forest in the Partyzanski district of Minsk, with traces of beatings. pic.twitter.com/oalCW3vOHc
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 22, 2020
Viacorka információi szerintMikita Kraucou augusztus 12-én, egy tüntetői összecsapás alkalmával tűnt el; a telefonját legutoljára egy minszki kórház mellett tudták bemérni, de az Euroradio információi szerint lehetséges, hogy nem ott tartózkodott, hanem a közelben lévő rendőrségen:
More details on Kryutsou's death. The map published by @euroradio shows that the phone signal might come not from Hospital (РНПЦ) but from the Police department (УУС) which is nearby. And the forest where the body was found is not far away. pic.twitter.com/8wKfmMlyn2
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 22, 2020
A képen a piros felirat jelöli a kórházat, a kék pedig a rendőrséget.
Gyanús öngyilkosság és a "hirtelen leromló egészségi állapot"
Mikita halálával négyre nőtt a fehérorosz rendőrterror ismert áldozatainak száma: az első haláleset egy minszki tüntetésen történt -hivatalos álláspont szerint egy tüntető kezében robbanószerkezet robbant fel, videófelvételek alapján viszont lelőtték a rendőrsorfal előtt álló fiatal férfit.
A negyvenes évei derekán járó Henadzij Sutovot egyértelműen agyonlőtték a délnyugati Breszt városában, egy 25 éves férfi egészségi állapota pedig azután romlott le hirtelen a rendőrség szerint, hogy őrizetbe vették egy Gomel városban tartott tüntetésen.
Kedden holtan találták a volkoviszki hadtörténeti múzeum igazgatójaként dolgozó Konsztantyin Sziszmakovot is; a hatóságok szerint öngyilkosság történt, de több mint gyanús, hogy Sziszmakov azután tűnt el, hogy egy helyi választási bizottság tagjaként, augusztus 15-én megtagadta a jegyzőkönyv aláírását.
Sziszmakov ezután hétvégi kertjében tevékenykedett, majd feleségének ezt írta: „Nem dolgozom tovább, megyek haza.” Holttestét három nappal később, augusztus 18-án találták meg egy erdőben. Így az sem kizárt, hogy ő lehet az ötödik ismert áldozat.
A tüntetéshullám Belaruszban hónapok óta tart, de az augusztus 10-i elnökválasztást követően vettek új fordulatot, miután a belarusz ellenzék és nemzetközi elemzők szerint is Lukasenka súlyosan elcsalta az eredményt. Ezután duzzadt óriásira a mozgalom, és egymás után álltak le a belarusz gyárak, miután a dolgozóik sztrájkba kezdtek. Augusztus 16-án 100 ezres tömeg tüntetett Lukasenka ellen, azóta azonban valamelyest elcsendesedtek a demonstrációk.
Az Európai Unió egyébként nem ismeri el az elnökválasztás hivatalos eredményét, felszólították az illetékes fehérorosz hatóságokat, hogy teremtsék meg a lehetőséget a helyzet politikai megoldására, tartsák tiszteletben az alapvető emberi és szabadságjogokat, illetve tartózkodjanak a békés tüntetőkkel szembeni erőszaktól - jegyzi meg a Mérce.