Bejrút;robbanás;Libanon;kormányválság;

- Szükségállapot váltotta Bejrútban a szükséghelyzetet, a hadsereg veheti kezébe az irányítást

Libanonban továbbra is bizonytalan a helyzet. A múlt heti robbanás felelőseit akár a legfelsőbb szinteken is kereshetik.

Megszavazta a libanoni parlament csütörtökön, hogy Bejrútban szükségállapotot vezessenek be a múlt keddi tragikus robbanást követő helyreállítás érdekében. A parlament a szerencsétlenség után tartott első ülésén széles hatáskörrel ruházta fel a hadsereget a növekvő népharag és politikai bizonytalanság közepette.

A jelenleg ügyvivőként működő kormány még a most hétfői lemondása előtt szükséghelyzetet rendelt el Bejrútban. Azzal a döntéssel a kabinet hatalmazta fel a hadsereget, például a kijárási tilalom elrendelésére, nyilvános gyűlések megakadályozására, a média cenzúrázására, sőt akár polgári személyek katonai bíróság elé állítására. A tartósabb szükségállapot bevezetéséhez azonban parlamenti jóváhagyásra volt szükség.

A kormány távozni kényszerült

A kormánydöntést bírálták emberi jogi szervezetek, mondván, hogy a polgári kormány is kibővített jogkörrel rendelkezik a koronavírus-járvány miatt. Többen bírálták a tüntetők elleni kemény katonai fellépést is, attól tartva, hogy a kibővített hatásköröket az ellenvélemények elhallgattatására használhatják fel.

A bejrúti kikötő területén múlt kedden történt robbanásban több mint 170 ember vesztette életét és több mint hatezren megsérültek, a kormány lemondásra kényszerült. Továbbra sem tudni pontosan, hogy mi okozta a bejrúti kikötőben tárolt 2740 tonna ammónium-nitrát felrobbanását. A kiszivárgott dokumentumok szerint azonban az ország legfelsőbb vezetése és biztonsági vezetők is tudtak arról, hogy a vegyi anyagot a kikötőben tárolják.

Hatvanhat ezernél is több az igazolt fertőzöttek száma, és ennek szinte a fele jelenleg is aktív.