feketegazdaság;módosítás;korrekció;kata;

Nagy Elek

- A feketegazdaságot lendítheti fel a módosított kata, korrigálna a budapesti iparkamara

Nagy Elek, a fővárosi vállalkozók szakmai szervezetének elnöke szembefordult Parragh Lászlóval. Tömeges adócsalástól tart.

A kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) korábbi módosításának korrekcióját kezdeményezi a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) – írta kedden a hvg.hu. A testület elnöke, Nagy Elek szerint ugyanis sokan kijátszhatják az új előírásokat, és mint azt a növekedés.hu-nak elmondta:

„semmiféle párbeszéd nem volt a vállalkozókkal az adó módosítása előtt”.

Kormányzati információk alapján mintegy 400 ezer katás vállalkozó lehet. A kamara becslése alapján a 3 milliós határ a katás vállalkozások 20-30 százalékát érintheti. A kormányzati információk alapján azt látni, hogy az új katások több mint egyharmada korábban munkaviszonyban volt, és így lett főállású katás, ez alapján a BKIK becslése mintegy 100 ezerre teszi a katás módon burkoltan foglalkoztatottak számát.

A BKIK vezetője most élesen szembefordult az országos szervezet élén álló Parragh László elnökkel. Mint mondta, korábban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) nevében egyedül Parragh képviselte a véleményét. A BKIK ezért most menteni a menthetőt, elindított egy vállalkozói konzultációt, ami alapján a parlament őszi ülésszaka idején még korrigálni lehessen a január 1-től életbe lépő változásokat.  

„Valós a kockázat, hogy az előírások kijátszása miatt nem várhatóak számottevő pluszbevételek a szigorítástól, illetve jó néhányan visszatérnek a szürke, illetve feketegazdaságba”– fogalmazott Nagy Elek.

Hozzátette: a kata bevételi sora a központi költségvetésben várhatóan emelkedni fog, de jellemzően nem a 3 millió forintos értékhatárhoz kötött plusz 40 százalékos adó befizetések miatt, hiszen ezt valószínű elég sokan ki fogják kerülni, hanem a katás visszaélések további terjedése okán. – Várhatóan a főállással rendelkező vagy nyugdíjas megbízható ismerősök, rokonok lesznek felkérve, hogy egyéni vállalkozóként a mellékállású katás jogviszonyt indítsák el, hogy „legyen hova szétszámlázni a jelenleg 3 millió forint feletti éves szerződéseket” – jósolta a BKIK elnök.

Gyerekenként átlagosan 33 ezer 560 forintból tervezik elindítani a tanévet a családok.