A cukorbetegség két formájának megkülönböztetése nagy jelentőségű a terápia meghatározásában. Sokan úgy gondolják, hogy ez egyszerű, hiszen az 1-es típus a gyerekeket érinti, míg a felnőttkorban diagnosztizáltak csakis 2-es típusba tartozhatnak. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológus professzora azonban felhívta a figyelmet, hogy ez tévhit.
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség közötti legfőbb különbség a kialakulásuk oka. Míg utóbbi rendszerint a helytelen életmód következménye, az 1-es típus általában egy autoimmun folyamat eredménye. A szervezet immunrendszere a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei ellen fordul, így az inzulintermelésben zavar keletkezik. Ennek hatására nem, vagy csak nagyon kevés inzulin termelődik. Hibás tehát az életkor alapján meghatározni a diabétesz típusát.
A pontos diagnózisra a megfelelő kezelés miatt is szükség van, ugyanis míg az 2-es típus esetén az életmódterápián kívül nemcsak az inzulin, de az egyéb gyógyszeres kezelés is számításba jöhet, addig 1-es típus esetén csak az inzulinterápia alkalmazható. A két típusú cukorbetegség elkülönítése labor- vagy autoantitest-vizsgálattal, vérből történik. Megegyezik azonban a cukorbetegség típus abban, hogy a betegeknek személyre szabott étrendet és mozgásprogramot kell követniük.