Fesztiválok, előadások maradt el idén Párizsban és más városokban. Az ország kultúráját nehezen helyrehozható károk érték. Még csak nagyjából sem lehet megmondani, hogy a kultúra egy országban a bruttó hazai termék hány százalékát adja, nincs is sok értelme egy ilyen becslést készíteni. Nem lehet ugyanis pontosan felmérni azt, vírusmentes időkben hány turista látogat el Párizsba csak amiatt, hogy megtekintse például a Louvre-t. Roselyne Bachelot, nemrégiben kinevezett új francia kultuszminiszter is csak képletesen fogalmazott, amikor a minap úgy foglalt állást, hogy a kultúra annyi pénzt jelent az ország számára, mint a mezőgazdaság.
Azt azonban sokkal precízebben ki lehet számolni, hogy a koronavírus-járvány mekkora károkat okozott a kulturális életnek. A tárcavezető becslései szerint a rendezvények, koncertek elmaradása az idei évben 22,3 milliárd euró kiesést jelent az ország, illetve a kulturális szférában dolgozók számára. Mindemellett 300 ezer állás került veszélybe. Az EY nevű könyvvizsgáló cég szerint a legrosszabb esetben minden második, a kultúrával foglalkozó gazdasági társaság mehet csődbe.
Az adatok valóban aggodalomra adnak okot. Nyáron nem egészen harmadannyian mentek moziba Franciaországban, mint tavaly ilyenkor. Súlyos csapást jelent az is, hogy elmaradtak a minden évben nagy érdeklődésre számot tartó nyári fesztiválok. A CNRS kutatóintézet szerint csak emiatt 800 millió eurós bevételkieséssel lehet számolni.
Természetesen nem csak Párizst, hanem minden várost és régiót rendkívül keményen sújt a jelenlegi helyzet. A nyári hónapokban tolonganak a turisták Avignonban és Arlesban. Most azonban mindkét városban méla csend honol. Bár az Avignoni Fesztivál igazgatója, Oliver Py április elején még azt remélte, megtartható az év egyik legfontosabb kulturális eseménye, ahol színházak sora mutatja be darabját, csalódnia kellett, nem sokkal később lefújták azt. Pedig a fesztivál három hetében évről évre mintegy 700 ezer érdeklődő bukkan fel a Rhone folyó bal partján található szépséges településen. Ugyanerre a szomorú sorsra jutott az arles-i fotófesztivál, a Les Rencontres de la photographie, aminek a fődíját tavaly megosztva kapta a magyar Bartha Máté. Nem rendezhetik meg a szintén igen népszerű Aix-en-Provence- zenei fesztivált sem.
Bár az állam a színházak részét igyekszik kárpótolni a bevételkiesésért, a magánszínházak nagy része csak vegetál és alig kap támogatást, mivel a kabinet szerint ők a szórakoztatóipar tagjai. Ezért több magántársulat kerülhet végveszélybe.