Minden rosszban van valami jó. A koronavírus-járvány miatt se Donald Trump, se Joe Biden nem fog tudni nagy beszédeket tartani. A politikus hajlamos téves következtetéseket levonni a kedvéért összesereglett emberek számából és a poénjaira érkező reakciókból. Szeretné, hát könnyen elhiszi, hogy minden rendben, jó úton jár. Pedig lehet, hogy csak a szervezők és a beszédírók voltak ügyesek, netán a lelkes közönség tartozik egy elenyésző, bár sok szabadidővel rendelkező kisebbséghez. A két jelölt azonban ezúttal nem verheti át saját magát, nem ismételgetheti hetekig ugyanazt az üzenetet, kénytelen lesz jobban átgondolni, hogy mit, mikor és hogyan mond. Ez még senkinek sem ártott meg.
Trump és Biden – meg a két kampánycsapat – annak is örülhet, hogy kevesebb alkalom lesz hibázni. Mindketten hajlamosak elragadtatni magukat, eltérni az előre megírt szövegtől és olyat mondani, amit azután utólag nehéz kimagyarázni. Most viszont aligha fognak megrészegülni a feléjük áradó rajongástól.
Jellemző, hogy hirtelen fontos kérdés lett, hol tartják majd a pártjuk elnökjelölését elfogadó, egyben programhirdető beszédüket. Biden bejelentette, hogy ezért nem fog elutazni Milwaukee-ba, ahol a Demokrata Párt amúgy is csak virtuális rendezvényeket tart. Helyette saját kis videó stúdiójából, a háza pincéjéből tesz ajánlatot az amerikai népnek. Trump is otthonról tervez szózatot intézni választóihoz, de ez csöppet bonyolultabb, merthogy ő az adófizetők pénzéből fenntartott Fehér Házban lakik és elvben törvény tiltja, hogy hivatalát saját céljára használja, például a kampányban. A kompromisszum alighanem az lesz, hogy nem az Ovális Irodából, hanem az épület keleti szárnyában lévő lakosztályából beszél majd.
A tévék járnak a legjobban: mindkét oldal gigászi pénzt fordít reklámokra, Biden csapata éppen minden idők legnagyobb megrendelését adja föl, 15 államban 280 millió dollárt költ el, ebből 60-at a közösségi médiában - és videó játékokban. Itt már lassan csak a koronavírus valódi.