Fehéroroszország;elnökválaszás;

- Batyka Majdannal fenyeget

Pánikban van Európa utolsó diktátorának is nevezett Alekszandr Lukasenko. A vasárnapi fehérorosz elnökválasztás tisztasága máris megkérdőjelezhető.

Az augusztus 9-re, vasárnapra kitűzött választás előtti héten Fehéroroszországban a hatóságok elkeseredett próbálkozásokat tettek az ellenzéki jelenlét visszaszorítására, s a diktatúra támogatóinak összefogására. Kedden Alekszandr Lukasenko elmondta tavaszról mostanra halasztott üzenetét a nemzethez a parlament és válogatott csinovnyik közönsége előtt. Az egy óránál hosszabb szónoklatot közvetítette az állami média. A korábban Batykénak, Apusnak nevezett patriarchális zsarnok szétesett ember benyomását keltette. Érezhető volt: pánikban van és így próbálja meggyőzni szintén szorongó klienseit, ha nem tartanak ki mellette az ország teljes káoszba zuhan. Lukasenko újra azzal állt elő, hogy ellenségei „Majdanra” készülnek, amit ő persze nem enged. A diktatúra kedvezményezettjeit és stabilitásához szoktatott tömegeit emlékeztette ezzel, hogy arra, hogy 2014-ben az ukrajnai meghamisított választások után a tiltakozók a kijevi Függetlenség térre (Majdan) gyűltek, azt hosszasan elfoglalva tartották. A Majdan neve összekötődött az un „színes” zsarnokság- és korrupcióellenes, sokszor nacionalista és oroszellenes ukrajnai tömegmozgalmakkal.

Az előző héten Szvetlana Tyihanovszkaja ellenzék elnökjelölt nagygyűlésén több tízezren vettek részt, s ez növelte a rezsim félelmét. Kiderült, hogy képtelenek megakadályozni az emberek kapcsolattartását és mozgását az internetes világban. Lukasenkó kifejezetten elhasznált, beteg ember benyomását keltette, hangja hónapokon át tagadta, s azt pszichózisnak nevezte. A fehéroroszországi egészségügy képtelen volt megbirkózni a kihívással, miután a despota nem volt hajlandó elrendelni a másutt alkalmazott karantént és más megszorító, megelőző intézkedéséket.

Lukasenko beszédének másik fő vonala az orosz hatalom elleni kirohanás volt. Továbbra is azt állítja, hogy a Minszk közelben letartóztatott orosz férfiak zsoldosok, akik azért érkeztek, hogy destabilizálják az országot a választási kampány idején. Ezekre a kirohanásokra az orosz fél viszonylag mérsékelten reagál. Mintha arra számítanának, hogy a választás megtörténte után Lukasenko visszaáll a normális ügymenetre. A különböző orosz tévék politikai elemzéseiből az derül ki, hogy Moszkvának nincs Lukasenko kiesésére készített tartalék Belarusz-politikája. Képtelenek elfogadni a gondolatát is a törvényes, választások általi hatalomváltásnak.

Az elmúlt hét egyfajta macska-egér játék volt a hatóságok és Tyihanovszkaja között. A jelölt kampánykörutat tartott, de a legtöbb településen koholt okokkal megakadályozták, hogy találkozzék a választókkal. Támogatóit, szimpatizánsait zaklatja, letartóztatja megfélemlíti a rendőrség. Plakátjaikat nem engedik kitenni. Csütörtökön Minszkben akartak nagygyűlést tartani, a hatalom az összes helyszínt lefoglalta a saját rendezvényeinek. Az ellenzék erre az egyik „állami” rendezvényhelyszínre szervezte a tömegeit. A hivatalos szovjet esztrádzenét meghekkelték, s a hangszórókból „A változást akarok” című dal áradt, Viktor Coj, harminc éve halott szovjet popikon szerzeménye, amely a posztszovjet térségben valóságos ellenzéki himnusszá lett.

A választási csalás máris nyilvánvalóTelefonon utolértük Andrzej Poczobut Grodnóban élő belarusz-lengyel aktivistát, újságírót. Azt mondta Népszavának, hogy a választások meghamisítása máris tart, kedd óta lehet, sőt ajánlatos előzetes szavazatokat leadni. A hatalom ezt szorgalmazza, s gyakorlatilag kötelezik a közalkalmazottakat, állami cégek dolgozóit, hogy előbb adják le szavazatukat. Az első három nap után az országos választási bizottság azt közölte, hogy a jogosultak 22 százaléka szavazott. Poczobut szerint a szavazóhelyiségek előtt álló megfigyelők fele annyi szavazót észleltek. Az ellenzéki megfigyelőket kizárták az előzetes szavazásból – mondotta. A városban megakadályozták az ellenzéki gyűléseket. Az emberek viszont az autókban játszott dalokkal, házakra kitűzött jelszavakkal, szimbólumokkal mozgósítanak. Poczobut biztos benne, hogy a rezsim meghamisítja majd a szavazást, olyan eredményt hoznak nyilvánosságra, amilyet csak akarnak.

Durva, de hiteltelen támadás érte a hívő katolikus elnökjelöltet. Pompeo külügyminiszter furcsa ötletet vezetett elő a „tiszta” internetről.