A makrogazdasági adatokat az idei évben jelentős változékonyság és kettősség fogja jellemezni, a járvány negatív gazdasági hatásai a második negyedéves adatokban érvényesülnek leginkább. Az áprilisi mélypont után májusban megkezdődött a kilábalás, ami júniusban tovább folytatódik – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának legutóbbi üléséről kiadott jegyzőkönyvében. Mint írták: a GDP második negyedévi jelentős visszaesését követően a harmadik negyedévtől a gazdasági növekedés helyreállása várható. A gazdaság második félévi gyors, „V” alakú kilábalásának feltétele szerintük az állami beruházások felfutása és a vállalati hitelezés bővülése.
A jegybank vezetői kitartanak a piacon meglehetősen optimistának számító előrejelzésük mellett is, vagyis, hogy az idén akár 0,3-2 százalék is lehet a gazdaság növekedése, amit 2021-ben 3,8–5,1 százalék, míg 2022-ben 3,5–3,7 százalékos növekedés követ.
Kolok András Bese, az MNB munkatársa a Portfolio.hu-n megjelent elemzésben azt írta: az Európai Bizottság Economic Sentiment Indicator (ESI) konjunktúramutatójának elemzése is arra utal, hogy a válság alatt a visegrádi régióhoz és az eurózónához képest kevésbé esett vissza a magyar gazdaság. Májusban javult a hangulatindex, hazánk megőrizte előnyét a két országcsoporttal szemben. A bizalom relatíve kedvező szintje gazdaságpszichológiai oldalról támogatja a gyors „V” alakú visszapattanást. Ezt az egyes ágazatok várakozásai is alátámasztják. Ezek az elemző szerint május-júliusban a jelenlegi helyzet megítéléséhez képest történelmi csúcsra kerültek, a foglalkoztatottsági kilátások tovább javultak, egyes ágazatokban pozitívvá váltak. Ezek a jelek arra utalnak, hogy a gazdasági szereplők megítélése alapján a lassulás átmeneti lehet, a kilábalás gyorsan végbemehet, azaz elérhető a „V” alakú visszapattanás az idei évben – véli az MNB munkatársa.
A jegybank tehát igencsak bizakodó a jövőt illetően, jelenleg azonban még arról sincs megbízható adatunk, miként teljesített a magyar gazdaság a második negyedévben. A piaci elemzők várakozásai szerint idehaza is akár 10 százalékot meghaladó ütemben zsugorodhatott a gazdaság, akárcsak Németországban. Júliusban már Varga Mihály pénzügyminiszter is 10 százalék körüli visszaesést jósolt a második negyedévre. Ez alapján pedig a miniszter szerint is örülhetünk, ha a GDP csökkenés éves szinten 5 százalék alatt marad. Ez viszont kétségessé teszi, hogy valóban V alakú lesz-e a helyreállás, sőt, egyre nagyobb az esélye az U alakú növekedési pályának.