A német tenor, Jonas Kaufmann volt annak a koncertnek a sztárfellépője, amelyet kedd este rendezett Nápoly főterén a San Carlo Operaház. Az Aidát adták elő 750 egészségügyi dolgozó előtt, köszönetképp, ingyen. A hírek szerint a magyar kormány augusztus 15-e után sem fogja engedélyezni az ötszáz fős publikumnál nagyobb kulturális rendezvényeket, miközben a San Carlo még több szabadtéri koncertet ad e héten. Kedden 202 új koronavírusos esetet regisztráltak Olaszországban (29-et Campania régióban), Magyarországon 9-t. Persze minden összehasonlítás tökéletlen, és nem tudni, mikor lesz újabb járványhullám – Fekete Péter kulturális államtitkár szerint itt van a nyakunkon –, az olaszok vakmerőek-e, valóban káosz van-e náluk, mint ahogy azt Fekete állította, vagy inkább a magyar döntéshozók óvatosak. A korlátozások fenntartása számos művész, kulturális szakember szerint padlóra küldheti a magyar kulturális életet, miközben a rendszeres kultúrafogyasztók egy része így is inkább távol marad. A Magyar Fesztivál Szövetség tanulmánya szerint az idénre tervezett fesztiváloknak eddig a 35 százaléka maradt el.
Persze van, amit már tudni: például azt, hogy az elmúlt hónapokban milyen veszteséget szenvedett például a milánói Scala, a párizsi Louvre, vagy Bécs híres intézményei. A magyar kulturális államtitkárság ilyen konkrétumokkal nem terheli a lakosság amúgy is megviselt idegrendszerét. Feltehetően „a lelki és mentálhigiénés egyensúlyunk” érdekében, ami Fekete szívügye. Csak tippelhetünk a veszteségek mértékéről annak alapján, hogy a Szépművészeti Múzeum 400, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Állami Operaház 300-300 millió forintot kapott utóbb egy júniusi kormányhatározatnak köszönhetően. (Egy vidéki intézmény sincs e listán.) Igaz, a júniusi kulturális mentőcsomag az intézményi támogatásokon túl további 3,7 milliárd forintot tartalmaz. Ám ennek az összegnek csak egy részéről lehet tudni, milyen intézmény osztja, hol lehet pályázni.
Sok európai ország már áprilisban meghirdette kulturális mentőcsomagját. Fekete Pétert ez nem zavarta abban, hogy a cselekvő elsők között láttassa a kormányt. A kulturális dolgozók legyenek hálásak azért, hogy a kormánynál prioritást élvez a kultúra – nyilatkozta. (Nyilván ezért vette el tőlük a közalkalmazotti státuszt.) Az államtitkárság az általa sikerként kommunikált Köszönjük, Magyarország! program keretében 1 milliárd forintot osztott szét – a taópótló támogatások terhére, május második felében. Ebből 10 millió ment Trianon-dalokra, repertoárjukat tekintve az úgynevezett nemzeti rockzenekarok örülhettek. A Köszönjük, Magyarország! támogatás valójában egyfajta előleg az előadó-művészeknek fellépésért cserébe: mintegy tízezer támogatott produkció, előadás, koncert közül szabadon választhatnak az intézmények, önkormányzatok az ország teljes területén. A vállalások az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet adatbázisba kerültek. Innen olvasható ki: két hónap alatt mindössze 670 program talált befogadóra.