kórház;Vásárosnamény;

- Kórházukért tüntetnek a beregiek

A koronavírusra hivatkozva bezártak Vásárosnaményban a fekvőbeteg-osztályok, a helyiek attól tartanak, ez ürügy lesz az ágyszámok csökkentésére.

A koronavírus miatt márciusban elrendelt, azóta megszüntetett veszélyhelyzet óta zárva vannak a vásárosnaményi kórház fekvőbeteg osztályai, hivatalosan ugyanis ez az intézmény biztosítja most a lehetséges COVID-fertőzöttek elhelyezését a megyében. A helyiek azonban attól tartanak, hogy a járványra hivatkozva nemcsak átmenetileg, de végleg elveszik tőlük a száznegyven ápolási, rehabilitációs, krónikus, bel-, és gyermekgyógyászati ágyat, netán idősek otthonává alakítják át az intézmény ezen részét, s csak a járóbeteg-ellátást tartják meg.

Aggodalmaikat a már több mint hatezer tagot számláló Nem adjuk a kórházunkat! elnevezésű közösségi oldalukon is közreadták, s bejelentették: szombaton tiltakozó demonstrációt tartanak azért, hogy újból fogadjanak fekvőbetegeket a vásárosnaményi intézményben. - Míg országszerte mindenhol újranyitották a kórházi osztályokat - a legutolsót július 1-jén -, addig a mi városunkban ez a mai napig nem történt meg. Negyvenezer ember maradt kórházi fekvőbeteg ellátás nélkül, rákényszerülve arra, hogy távol, más városokban kezeltesse magát, miközben kórházunk soha nem ápolt koronavírusos beteget. A beregi térség elszegényedő, idősödő, beteg embereire aránytalanul nagy terhet ró a felesleges utaztatás és időtöltés, amit a tömegközlekedés silány járatszámai csak felerősítenek, tovább fokoznak – fogalmaztak.

Sápi Mónika jogász, a megmozdulás szervezője a Népszavának az mondta: nem lehet megjósolni, hányan jelennek majd meg a tüntetésen, mert nagyon sok a megfélemlített, a hatalomnak kiszolgáltatott ember ebben a térségben. Rengetegen élnek közmunkából, s számuk a város varrodájának bezárása után vélhetően még nőni fog.

Szavai szerint elsősorban a betegeket érinti hátrányosan, hogy sokat kell utazniuk az ellátásért: egy lónyai lakosnak például a gyér hálózatú tömegközlekedés miatt akár több óráig is eltarthat eljutni a számára most kijelölt fehérgyarmati kórházba, hiába, hogy a két település között „csak” harminc kilométer a távolság. De a kórház alkalmazottainak sem könnyebb az életük, nekik is utazni kell, ha a fekvőbeteg ellátásban dolgoznak: az ő „ágyaikat”, amely mellett a szolgálatot látják el, szintén a fehérgyarmati kórházban jelölték ki. Egyikük elmondása szerint ez is okoz némi feszültséget a befogadó intézmény munkatársai és közöttük, hisz mindenki félti az állását, s nem szeret konkurenciát látni maga mellett.

Lukács László György jobbikos országgyűlési képviselő az ügyben kérdést intézett a parlamentben Kásler Miklóshoz. Szerinte a vásárosnaményi kórház esete azt mutatja, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében csak papíron gondoskodtak az esetleges Covid-fertőzöttek számára kijelölt húsz százalékos kapacitás megteremtéséről. - Mindenki számára világos, hogy önmagában a vásárosnaményi kórház sem a technikai, sem személyi feltételekkel nem rendelkezik a tényleges betegek nagyszámú kezelésére. Azzal, hogy a komplett kórház gyakorlatilag funkciókat veszítve zárva maradt, nem csak bosszúságot és nehézséget okoztak a beregi lakosoknak, hanem minden bizonnyal egy részleges kórházbezárást készítenek elő a telephelyen – érvelt.

Hozzátette: felháborító, hogy mindehhez a járványt használják fel ürügynek. - Nem véletlenül lesz szombaton demonstráció a meghozott intézkedésekkel szemben, és nem véletlenül követelik vissza a helyi lakosok az érdemi ellátásukat az elődeik – vagyis nem az állam - által épített kórházukba – fogalmazott. Rétvári Bence államtitkár erre úgy reagált: a fekvőbeteg-ellátás a megye más telephelyein biztosított volt, szeptembertől pedig tervezetten, a járványhelyzet alakulását is figyelembe véve megkezdik a vásárosnaményi kórház korábbi kapacitásának visszaállítását.

Mindezt megerősítette a vásárosnaményi kórház lapunknak adott válasza, amely szerint szeptember elsejétől a jelenleg Fehérgyarmaton működő belgyógyászati fekvőbeteg-ellátó osztályok változatlan kapacitásokkal kezdik meg, illetve folytatják működésüket a vásárosnaményi telephelyen belgyógyászati aktív, krónikus, valamint, ápolási osztályokkal. A tüntetés szervezői erre úgy reagáltak: majd akkor hiszik el ezt az ígéretet, ha azt be is váltják a döntéshozók.  

Egyetlen nap alatt nagyot változott a világ Szigligeten: a múlt hét elején még a település jövőjéről beszélt, egy nappal később viszont lemondott a polgármester. Mi lehet a háttérben?