Románia;koronavírus;Ludovic Orban;

- Nem kíméli Romániát a vírus második hulláma

Újabb szigorításokra kényszerült a román kormány. Az országban megállíthatatlannak tűnik a koronavírus terjedése.

Mintegy húsz órát várakozott egy koronavírussal fertőzött 46 éves nő a megyei kórház folyosóján a dél-romániai Prahovan, mert az egészségügyi intézményben egyetlen szabad hely sem volt. Újabb kórházakat kell vissza- illetve átalakítani a COVID 19-el fertőzöttek fogadására, annyira megemelkedett az új megbetegedések száma Románia-szerte.

Hétfőn a Kolozs megyei hatóságok jelezték, beteltek a koronavírusos betegek számára fenntartott intenzív terápiás helyek Kolozsváron. Szerdán már a megyei Katasztrófavédelmi Bizottság is arra kényszerült, hogy újabb járványügyi intézkedésekről döntsön. A rosszabbodó járványhelyzet, a két koronavírusos betegek gyógyítására fenntartott kórház, a tüdő- és a járványkórházban rendelkezésre álló kórházi ágyak vészes fogyatkozása miatt a megyei hatóságok ezzel egy időben előkészítik Erdély legnagyobb ilyen jellegű intézménye, a kolozsvári Rehabilitációs Kórház visszasorolását COVID-19 háttérkórházzá.

Kolozsvár, valamint Kolozs megye nem tartozik a legfertőzöttebb romániai megyék közé. Némileg javult a helyzet Brassóban is, amely az elmúlt két-három hétben országos első helyre ugrott. A legtöbb új igazolt fertőzést kedden és szerdán már három dél-romániai megyében - Prahova, Argeş és Dâmboviţa, illetve Bukarestben jegyezték, de aggasztóan növekszik a székelyföldi Hargita megye esetszáma is nap, mint nap.

Szomorú rekordok dőlnek meg naponta. Már nyolc napja ezer fölötti a napi új megbetegedések száma, a halálesetek is emelkedőben, mint ahogy az intenzív ellátásra szorulók száma is. Szerdán is 1182 új fertőzést és 30 halálesetet regisztráltak, az intenzív osztályon kezelt súlyos esetek száma 377-re emelkedett. A pandémia kezdete óta Romániában 1,154 millió tesztet végeztek, 48.235 fertőzés és 2269 haláleset történt koronavírus következtében.

A jelenlegi szabályozás szerint a megyei hatóságok szükség esetén újabb korlátozásokat rendelhetnek el és vesztegzár alá helyezhetnek gócpontnak minősülő településeket. A Ludovic Orban vezette jobbközép kormány szerdán jóváhagyta az országos válságstáb ajánlásait a koronavírus terjedésének megakadályozására. A kormányzati ajánlásokat és korlátozó intézkedéseket a megyei katasztrófavédelmi bizottságok fognak alkalmazni azokon a területeken, ahol fertőzési gócok alakultak ki.

Szerdán már három megye tette kötelezővé a köztéri maszkviselést nyílt tereken is minden 5 év fölötti személynek. A piacokon a vásárlóknak nem, de az eladóknak kesztyűt is kötelező ezentúl viselniük.

Újabb hidegzuhanyt kapott az épp újjáéledni készülő vendéglátóipar – az érintett területeken vendéglők, kocsmák és szórakozóhelyek teraszai is csak 23 óráig tarthatnak nyitva, az asztalok között pedig biztosítani kell a 2 méter távolságot. A Fekete-tenger parti turizmust sem segíti, hogy a strandokon is kötelezővé válik a távolságtartás, csak az egy családhoz tartozók tartózkodhatnak egymás közelében.

De tiltott lesz a tánc és minden, az emberek közti közeli kontaktus azokon a településeken, ahol növekszik a fertőzésszám.

A szeptemberi iskolakezdésről egyelőre nem döntött a kabinet. Ludovic Orban csak annyit közölt, 3-4 forgatókönyve is van a kormánynak, amelyek közül a járványhelyzet függvényében választanak majd. 

Nemkívánt elsőségAz utóbbi 14 nap elhalálozási arányát tekintve Románia európai listavezető lett. A százezer főre számított halálesetek aránya 1,6 százalék az országban. Második helyen Svédország áll 1,5, harmadik az Egyesült Királyság 1,4százalékkal.

Fenyegetésnek vannak kitéve azok az orvosok és egészségügyi alkalmazottak, akik Szerbiában aláírták az „Egységesen a Covid-19 ellen” című, a járvány kezelésével megbízott válságstáb menesztését célzó kiáltványt.