tenisz;

- Lázár János nyert a „lakógyűlésen”

A fideszes politikus volt az egyetlen jelölt és ő is lett az elnök a Magyar Tenisz Szövetség tisztújító közgyűlésén, ami határozatképtelenség miatt fél órás késéssel kezdődött el.

Nem sikerült az eredetileg tervezett időpontban elkezdeni a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) tisztújító közgyűlését, mert a szavazati joggal rendelkező küldötteknek kevesebb mint a fele érkezett meg a helyszínre. A lakógyűlésekhez hasonlóan az új tanácskozást harminc perccel későbbre írták ki, ekkor már nem számított a jelenlévők létszáma. Végül 164 küldöttel elkezdődött a közgyűlés, amit azért kellett összehívni, mert Szűcs Lajos fideszes politikus elnökösködése alatt 3,5 milliárd forint hiány keletkezett az MTSZ kasszájában és ezt már a kormány sem tolerálta. A szövetség megmentésének Szűcs távozása volt a feltétele. Utódjának a kormányfő Lázár Jánost nézte ki, aki szintén fideszes politikus, volt kancelláriaminiszter, hódmezővásárhelyi polgármester, jelenleg pedig a nemdohányzók érdekeit képviselő miniszterelnöki biztos.

Az elmúlt másfél-két hónapban nagyon komoly egyeztetések zajlottak a háttérben, ennek eredményeként a szövetség ellenzéke részéről felkért elnökjelölt, Bardóczky Kornél korábbi Davis Kupa-játékos lemondott elnöki ambícióiról, de szerepet kap az átalakuló MTSZ-ben.

A második közgyűlés nem várt fennakadással kezdődött, hiányzott ugyanis a szavazatszámláló bizottság egyik tagja, akit telefonon riasztottak és pár perc után megérkezett a tanácskozásra.

Előbb a posztjáról írásban lemondó Szűcs Lajos levelét olvasták fel a jelenlévőknek: a tízperces felolvasásból meg lehetett tudni, hogy a távozó vezető kilenc és fél évvel ezelőtt azzal a céllal fogadta el a felkérést az MTSZ vezetésére, hogy békét hoz a sportágba, amit állítása szerint egy év alatt meg is valósított. Az is kiderült a levélből, hogy Szűcs érkezése előtt 100-130 millió forint volt a szervezet éves költségvetése, jelenleg a nemzetközi versenyek nélkül ez az összeg 600 millió forint. Arra nem kaptak választ a küldöttek, hogy hova tűnt 3,5 milliárd forint a kasszából és mennyire érzi magát felelősnek ezért a búcsúzó elnök. A békének pedig jelenleg nyoma sincs a sportágban, ahogy az eltűnt milliárdoknak sem.

Az elnökválasztás előtt módosították az alapszabályt, az elnökség létszáma hétről tizenegy főre nőtt. Ennek megszavazásához a jelenlévők voksának kétharmadára volt szükség, egy kis számolgatás után a jelenlévők egyezségre jutottak abban a kérdésben, hogy 164 fő esetén ez 110 támogató szavazatot jelent. Miután ezt tisztázták, megszavazták a módosítást.

„Teniszezni és nem fideszezni jöttem – kezdte programbeszédét Lázár János. - Az MTSZ bajba került, a vitás helyzeteket meg kell oldani. Mindenkivel partneri viszonyt akarok kialakítani. Belátható időn belül ellehetetlenül az MTSZ működése, ha nem sikerül rendezni a vitás kérdéseket. A következő egy évben szeretnék segíteni a béke megteremtésében, a múlt lezárásában. A jövő nyári tokiói olimpia után el kell számolnunk az eredményekkel, ekkor eldöntjük, akarunk-e továbbra is közösen dolgozni. A magyar sport legnagyobb támogatója az adófizető lakosság, az embereknek nem presztízsberuházások kellenek, hanem sportolási lehetőségek.”

A beszédet titkos szavazás követte, 156-an voksoltak az egyetlen elnökjelöltre, négyen érvénytelen szavazatot adtak le.

Az elnökválasztást követte a titkos szavazás az elnökségi tagokra, ami újabb nem várt fordulatot hozott: új szavazatszámlálókat kellett felkérni, akik a régiekkel közösen kétszer átszámolták a leadott voksokat az eredményhirdetés előtt. A jelenlévők türelmesen kivárták azt a háromnegyed órát, amíg megszületett a hivatalos eredmény, és mindenki megnyugodhatott, minden pozícióra az került, akinek kellett. 

Markovits László az alelnökAz alelnöki tisztségre is egyetlen jelölt volt, Markovits László, a Vasas elnöke. A korábbi játékos megbízását is megszavazta a közgyűlés. A remények szerint új útra lépő MTSZ elnökségébe Balaicz Zoltán, Lantos Csaba, Nagy Zoltán, Nagy Zsolt, Noszek Péter, Papp László, Schmitt Gréta, Vágó László és Zwack Sándor kerültek be. Tagja ezen kívül a testületnek az elnök és az alelnök. 

A teniszszövetség "legfelsőbb fóruma" az első fordulóban nem volt határozatképes, így a második menetre készül, ahol nincs létszámhoz kötött döntés.