Már szinte teljesen el is költötte a kormány a passzív munkaerőpiaci kiadásokra szánt előirányzat 83,2 százalékát. Az év hátralévő részére már csak nagyjából egy hónapra elegendő pénz maradt ebben a költségvetési zsebben – írja az mfor.hu.
A múlt héten közzétett részletes államháztartási adatok mélyére nézve ugyanis egészen megdöbbentő folyamatok rajzolódnak ki, hiszen elképesztő mértékben ugrottak meg a kormányzat munkaerőpiaci kiadásai júniusban.
Míg a Startmunka-programokra június végéig az idei évre meghatározott 140 milliárdos előirányzatból 64,8 milliárd forintot kötöttek már le. Vagyis a teljes keret 46,3 százalékát az első félév során.
Vagyis csak 14 milliárd forintnyi forrás áll a kormány rendelkezésére ezen a soron, amiből egy átlagos hónap kiadásai még fedezhetők, de még egy újabb júniusi hónapra kevés lenne – írja a pénzügyi portál. A teljes előirányzat
• az álláskeresési járadékot,
• a nyugdíj előtti álláskeresési segélyt,
• az ellátások megállapításával kapcsolatos útiköltség-térítést
• és az ellátásokkal összefüggő közvetlen költségeket foglalja magába.
A kasszát a június havi tételek terhelték meg rendkívüli és eddig még talán nem látott mértékben. A havi adatok alapján
Sokba kerültek a hivatalosan elismert munkanélküliek is
Mint a lap emlékeztet rá, a hivatalos adatok szerint a koronavírus hazai megjelenése óta, márciustól napjainkig több mint 112 ezren veszítették el az állásukat. A valós szám ennél jóval magasabb lehet, hiszen nem mindenki regisztráltatja magát álláskeresőként a munkaügyi hivataloknál.
Az álláskeresői státusz az adminisztráció mellett alapját jelentheti a három hónapig járó álláskeresési ellátásnak is Ez a jogosultsági idő nagyon rövid időszakot jelent, nem véletlenül szólították fel többen többször is a kormányt ennek meghosszabbítására.
Azonban a segély alapú gondolkozás és szakpolitikai intézkedések annyira távol állnak a kormány 2010 óta hangoztatott ideológiájától, hogy még csak átmeneti jelleggel sem fontolta meg ezeket a lehetőségeket. Annyira nem azonosul a kabinet az „ingyenpénz” gondolatával, hogy a gyakorlatilag a munkanélküli segélyként funkcionáló ellátási formát is álláskeresési járadékra nevezték el.
A lap szerint ez magában is jelzi: