A szlovák miniszterelnök szavait a szlovákiai média és a nemzetközi hírügynökségek egyaránt idézték. Matovič ellen múlt héten kirobbant plágiumbotránya miatt kezdeményezett bizalmatlansági indítványt a tavaszi választásokat elveszítő, Robert Fico vezette szociáldemokrata Smer, illetve az abból kivált Peter Pellegrini korábbi miniszterelnök által létrehozott Hlas - Sociálna demokracia (Hang- Szociáldemokrácia) párt.
A korrupcióellenes ígéretekkel győzedelmeskedő Matovič saját plágiumbotrányát is azzal próbálta kivédeni, hogy az állította, a jelenlegi ellenzék igyekszik inkompetensnek beállítani az új kormányt, mert úgy gondolják, így visszakerülnek a pénz közelébe. Nem először, színházat is játszott Szlovákia új, populista kormányfője. Noha előre döntött a kormány, hogy a koalíciós pártok kiállnak a miniszterelnök mellett, Matovič mégis azzal kezdte a beszédét, hogy mindenki szavazzon lelkiismerete szerint, ő nem sértődik meg. Az ellenzéket célzó általános korrupciós vádakkal próbálta relativizálni azt, hogy nem tisztességesen szerzett egyetemi diplomát. Sőt, azt is kénytelen volt beismerni, hogy olyan házba költöztette a családját, amelyre még nem adták ki a használatbavételi engedélyt, és ezzel megsértette a törvényt. Mégis, úgy fogalmazott, Szlovákiában létezik egy „hülyékből álló kisebbség”, amely ezt az ügyet fontosabbnak tartja, mint a kormány előtt álló egyéb fontos feladatokat.
Az ellenzéki pártok azt követően nyújtottak be bizalmatlansági indítványt a március 21-e óta hivatalban lévő kormányfő ellen, hogy múlt héten a Denník N szlovák oknyomozó hírportál nyilvánosságra hozta, hogy durván plagizált diplomamunkával szerzett egyetemi oklevelet. Az éjszakába nyúló, péntek hajnalban véget ért 15 órás rendkívüli parlamenti ülésen a 125 jelen lévő képviselő közül csak 47 támogatta az indítványt, így a plagizáló Igor Matovič marad Szlovákia miniszterelnöke.
Matovič plágiumügyét súlyosbítja, hogy néhány hét alatt ő már a harmadik koalíciós politikus, akiről kiderült, hogy nem tisztességesen szerzett diplomát. Nemrég, még ellenzékben ő maga követelte leghangosabban, hogy a szintén plágiumbotrányba keveredett Andrej Danko, előző házelnök mondjon le tisztségéről és vonuljon vissza a közéletből. Miniszterelnökként viszont már másképpen látja, sem Boris Kollár házelnöktől, sem Branislav Gröhlingt oktatási minisztertől nem kérte lemondását és távozását.
Matovič plágiumügye kapcsán igen cinikusan reagál. Beismerte ugyan, hogy másolt, azt is, hogy jogos lenne egyetemi diplomájának visszavonása, ugyanakkor leszögezte, nem áll szándékában lemondani. A botrányért pedig a sajtót tette felelőssé. Mivel épp múlt héten, az EU-csúcs idején került nyilvánosságra az ügy a sértett miniszterelnök azt kezdte hangsúlyozni, hogy a média a plágiumával kapcsolatosan rosszindulatúan jár el és "több százmillió – vagy akár milliárd – eurótól foszthatták volna meg az országot". A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi szervezet fel is szólította Matovičot, hagyja abba a sajtó saját tettei miatti hibáztatását.