Greenpeace;műanyag;hulladékfeldolgozás;

- Akadozik a hulladékfeldolgozás

Egy, újrafeldolgozható műanyagokat elnyelő ponty-installációval hívta fel a figyelmet a Greenpeace az iparág gondjaira.

Hónapok óta akadozik Magyarországon a műanyaghulladékok feldolgozása - hívta fel a figyelmet a Greenpeace Magyarország. A környezetvédő szervezet ennek nyomatékául újrahasznosítható műanyag hulladékokat elnyelő hatalmas ponty-szobrot állított ki a hétvégén Siófokon, majd hétfőn a budapesti Deák téren. Jelentősen visszaesett sok újrafeldolgozott műanyagtípus iránti kereslet Magyarországon, ezért a feldolgozóknak sem éri meg átvenni a települési hulladékot - fejtik ki. Kivételt csak a PET-palackok, az ahhoz tartozó kupakok, valamint a polietilén fóliából készült anyagok jelentenek. Hiányzik az állami támogatás, a kőolajár rekordalacsony és még a válogatott műanyagszemét is szennyezett.

Ma Magyarországon évente körülbelül 80 milliárd forintnyi termékdíj folyik be a központi költségvetésbe. Bár ez elvben egy pályázati rendszeren keresztül részint a hulladékfeldolgozók támogatására szolgál, a Greenpeace információi szerint az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) még a 2019-es pénzekkel is tartozik a nyerteseknek. Még nem írták ki a 2020-as pályázatokat sem, ezzel a működésképtelenség szélére sodorva az iparágat. Ezzel a kormány cserben hagyja azokat a milliókat is, akik lelkiismeretesen különválogatják a hulladékot. A Greenpeace azt kéri a kormánytól, hogy a termékdíj-bevételeket költse környezetvédelmi célokra, így hulladékmegelőzésre, betétdíjas újratöltőkre és az újrahasznosítók zavartalan működtetésére. A Greenpeace felméri, hová kerül a fel nem dolgozott műanyagszemét.

Mielőbb újra kell gondolnunk pazarló, szeméthegyeket gyártó, egyszerhasználatos kultúránkat - fogalmazott Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. A megelőző intézkedések között a legfontosabbnak a betétdíjas újratöltőrendszerek visszaállítását nevezte. A szelektív gyűjtést és újrahasznosítást is fontos részmegoldásnak ítéli.

Lesz mit megtakarítaniKedden Kaderják Péter, az ITM energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára online megbeszélést folytatott a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia egyetértésen alapuló megalkotása érdekében a nagy hazai energiafogyasztó vállalkozásokkal - közölte az ITM. A résztvevők egyetértettek abban, hogy energiahatékonysági beruházásokon és fejlesztéseken keresztül tartósan csökkenthető az ipari termelés környezeti terhelése. Ez ugyanakkor nem mehet a versenyképesség rovására - állapították meg.

A jegybank a döntések alapján az infláció helyett inkább a gazdasági növekedés támogatására koncentrál - vélik az elemzők.