Egy hete tartanak a sokezres tüntetések Bulgáriában, s semmi jel nem mutat arra, hogy a feszültség csökkenne. A hét elején sérültjei is voltak az összecsapásoknak. Boriszov miniszterelnök meglebegtette lemondását. Az országban egyszerre érezteti hatását a koronavírus-járvány, a gazdasági válság és a mély társadalmi elégedetlenség, amelyet az országot átszövő korrupció okozott.
Szófiában immár tüntetők rendre a főváros ötvenes években kialakított tágas központi terén gyülekeznek. A hatalmas tér épületei eredetileg a kommunista párt központjának, a minisztertanácsnak, egy luxusszállodának, valamint a CUM nevű áruháznak adtak otthont. Az államelnöki hivatalt befogadó épület előtt gyülekeznek, majd átvonulnak a miniszterelnökség elé. A tüntetők a Bojko Boriszov vezette kormány és Ivan Gesev főügyész lemondását követelik. Ezen kívül gyakran elhangzik a „Banditák, gengszterek kifelé!” szlogen is. A hétvégén a kormánypárt ellentüntetést szervezett ugyanerre a térré, buszokkal hozták az egész országból a GERB (Polgárok az Európai Bulgáriáért) párt híveit, akik előtt miniszterek és képviselők szónokoltak, s tagadták, hogy banditák, maffiózók lennének. A kormányellenes tüntetőkhöz múlt szombaton már csatlakozott Rumen Radev államfő és ő is a kormány és a főügyész lemondását követelte.
A tüntetéseket kiváltó másik esemény a hét végén a Burgász melletti Roszenec parkban zajlott. Itt egy villát birtokol Ahmed Dogan bolgár-török politikus. (Dogan a török-muzulmán Mozgalom a jogokért és a szabadságért (DPSZ) párt alapítója és tiszteletbeli elnöke.) A villa tengeri strandját akarta megközelíteni korábban Hriszto Ivanov egy parlamenten kívüli párt, a Demokratikus Bulgária vezetője, korábbi igazságügyi miniszter. Ivanovot a terültet őrző kormányőrök a tengerbe szorították. A hét végén sokszáz szimpatizánsával visszatért, s azt követelte, hogy az állami tulajdonú partszakaszt tegyék nyilvánossá. A rendőrség megakadályozta őket a „strandsétában”, viszont odaengedték Dogan híveit, akiket távoli városokból buszoztattak Burgaszba. Az esetet követően Radev elnök azt követelte, hogy szüntessék meg Dogan állami védelmét, s ne adjon további védelmet a kormányőrség a DPSZ másik képviselőjének Deljan Peevszkinek, akit a közvélemény Bulgária egyik legnagyobb hatalmú oligarchájának tart. (Peevszki nyolc lap, több tévéállomás, építőipari cégek és más vállalkozások tulajdonosa, befolyása van a Bulgartabac holdingra is.) Dogan és Peevszki lemondtak a kormányőrség védelméről, a szervezet parancsnoka is távozott az elnök felszólítására posztjáról.
Bojko Boriszov szerdán meglebegetette esetleges lemondását, de kijelentette, erről csak az Európai Tanács (az EU-országok vezetőinek testülete – a szerk.) ülése után tárgyal. Közben az ügyészség hangfelvételeket tett közzé, amelyben Vaszil Bozskov a körözött kaszinómilliárdos beszél. Azt állítja, hogy ő irányítja a tüntetőket és az államfő is csak „bábu”. A közlés a tömegmozgalmat akarja lejáratni. A rendszerváltás óta Bulgáriában sokféle színű kormány alakult, mégis gyakorlatilag ugyanaz a felső réteg irányította: politikusokból, egykori titkosszolgálati emberekből és gengszterekből álló háló. Nem az országnak vannak bűnözői, hanem a bűnözőknek van államuk – mondják. Ebben a hálóban kiemelt helye van az orosz titkosszolgálati-bűnözői jelenlétnek immár harminc éve. A másik elem, amely a felháborodást szítja a bírósági és ügyészségi rendszer korruptsága és függése a végrehajtó hatalomtól. Bojko Boriszov megakadályozta – dacolva az EU nyomással –, hogy Bulgáriában is létrejöjjön a román mintára a független korrupcióellenes ügyészség. Ő helyezte gyakorlatilag hivatalba Ivan Gesev főügyészt, aki most azzal hálálta meg ezt, hogy a kormányfő mellé állt annak az elnökkel folyó vitájában. Gesev lehallgattatta Rumen Radev elnököt is, majd lefogatta az államfő két munkatársát, azokat befolyással való üzérkedéssel, és államtitok kiszivárogtatásával vádolja. Az elnök ezt az akciót „puccsként” aposztrofálta. Zavaros az ügyészség szerepe a Vaszil Bozskov kaszinómilliárdos elleni ügyben is. Bozskov ellen 18 vádpontot emeltek, miközben a Dubaiban tartózkodó férfi azt állítja, hogy kb. harminc millió euróval kente meg a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert az elmúlt években. Még számos olyan ügy lett nyilvános az elmúlt pár hétben, amely normális országokban a kormány bukását okozta volna, de Boriszov mindet túlélte. Ilyen volt a hálószobájában készült fotó, amelyen látszik, hogy az éjjeliszekrényén pisztolyt tart, s a szekrény fiókjában több köteg ötszáz euróst és aranytömböket. Bulgária továbbra is az EU legszegényebb állama, amelyet különösen sújt a mostani világjárvány.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Bolgár Szocialista Párt szerdán bizalmatlansági indítványt terjesztett elő, de Boriszov koalíciójának elég képviselője van ahhoz, hogy ezt elutasítsák.