Nincs újabb elhunyt, az elhunytak száma változatlanul 595 fő, 3126-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 541 fő. Az aktív fertőzöttek 39 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 45 százaléka budapesti. 125 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 5-en vannak lélegeztetőgépen – írta szerdán a járványadatokat közlő kormányzati oldal. Keddi adataikkal látható, hogy 24 óra alatt 16-tal csökkent az aktív fertőzések száma, és hat ember hagyhatta el a kórházat.
A honlap arra is felhívja a figyelmet, hogy szerdától, július 15-étől életbe léptek a beutazási korlátozások, amelyek célja, hogy megakadályozzuk a fertőzés külföldről történő behurcolását és a járvány magyarországi fellángolását.
A külföldi az országokat három - piros, sárga, zöld - kategóriába az országos tiszti főorvos. A lenti térképen az aktuális besorolások láthatóak, ezeket heti rendszerességgel bírálják felül, a járvány terjedését követve.
A sárgával és pirossal jelölt országokból való beutazás esetén, a határon belépőket szúrópróbaszerűen ( közúton és repülőtéren is) egészségügyileg szűrik, testhőmérséklet-mérést végeznek náluk, és kérdőívet kell kitölteniük, valamint hatósági házi karantént rendelnek el náluk a korábban megszokott módon.
A határellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat a rendőrség végzi. A hatósági házi karanténra kijelölt személy köteles otthonában maradni 14 napig és tünetek esetén háziorvosát értesíteni. Amennyiben valaki mentesülni szeretne a hatósági házi karantén alól, akkor PCR-tesztet végeztethet el, sárga jelölésű ország esetén már 1 db negatív, piros jelölésű ország esetén 2 db negatív PCR-teszt esetén oldható fel a karantén.
Színeznek, de mi alapján?
Az európai térképet ugyanakkor nehezen követhető szempontok alapján satírozták be a hazai hatóságok:
A sokáig a járvány egyik fő európai gócpontjának számító Olaszországban pedig még mindig közel 13 ezer aktív fertőzött van, őket mégis az alacsony fertőzöttségre utaló zöld színnel jelölik. A csupán mintegy 600 aktív fertőzöttet regisztráló Norvégiát mégis veszélyesebbnek tartja a tiszti főorvos, és sárga színt adott az északi államnak.
Az aktuális adatokat ide kattintva lehet megnézni.