mentőcsomag;jogállamiság;Michael Roth;hetes cikkely;

- Folytatjuk a magyar és lengyel kormány elleni eljárásokat – üzente a német EU-ügyi államtitkár

Michael Roth azt is fontos fejleménynek tartja, hogy a jogállamisághoz kötnék az uniós támogatások utalását.

Miközben a fideszes parlamenti kétharmad megszavazta, hogy Orbán Viktor csak a jogállamisági vizsgálatok leállítása árán támogathatja a koronavírus gazdasági hatásait ellensúlyozó uniós mentőcsomagot, kedden fontos előadás hangzott el a német szociáldemokrata párt Friedrich Ebert Alapítványának online rendezvényén – írja a 444.hu.

Michael Roth, a német kormány uniós ügyekért felelős államtitkár aa következő fél év EU-s programjáról beszélt, abból az alkalomból, hogy a hó elején a német kormány vette át a soros elnökséget az EU-ban. 

Roth előadását azzal kezdte, hogy a jogállamiság, a közös európai értékek erősítése a német elnökség legfontosabb ügye. Csak ezek képviseletében, és a jogállamiságot veszélyeztető tendenciák megfékezésével erősödhet meg az EU szerinte, márpedig a német elnökség fő célja, hogy a járvány okozta válságból erősebben jöjjön ki az unió, mint amilyen a járvány előtt volt. 

Már bevezetőjében üdvözölte, hogy idén először az Európai Bizottság nem csak a tagállamok gazdasági helyzetéről ír jelentést, hanem a jogállamisági helyzetéről is. (E jelentés lehetne az alapja a pénzelvonásoknak.)  A következő költségvetés legfontosabb újításának tartja, hogy a jogállamisági feltétel bekerül a szabályok közé. 

A német elnökség kiemelten fontos törekvéseként pedig bejelentette, hogy folytatni kívánják a magyar és a lengyel kormány ellen indult hetes cikkely szerinti eljárásokat.

Michael Roth is beszélt, hogy a berlini kormány szeretné, ha nagyon gyorsan megszavaznák a tagállamok a gazdaságélénkítő csomaggal bővített költségvetést, mert az egész európai gazdaság számára kulcskérdés, hogy időben sikerül-e megnyugtatni a piaci szereplőket. Jelezte, hogy ennek érdekében a német kormány rendkívül sok pénzt hajlandó belerakni a közös költségvetésbe, és a többi kormánytól is hasonlóan felelős döntéseket vár.

A magyar hírportál kérdésére - hogy a jogállamiságról és a hetes cikkelyről szóló magyar parlamenti szavazás nem rontja-e a terv végrehajtásának esélyét - azt mondta, hogy továbbra is optimista az elnökségi terveiket illetően. Megjegyezte, hogy sok országnak sokféle gondja van a jelenlegi tervezettel, és ezért nehéz döntés lesz az elfogadása, de továbbra is bízik minden ország vezetőjének felelősségtudatában, hogy felismerik a helyzet rendkívüli súlyát. 

Arra is kitért, hogy az Európai Parlament - amelynek szintén vétójoga van - már megszavazta, hogy a jogállamisági kritériumok hangsúlyosan jelenjek meg a pénzosztásban, ebben szinte az összes frakció egyetértett, úgyhogy ezt a feltételt nem lehet kivenni a költségvetésből. 

Ezek alapján nagyon kemény viták jöhetnek a Tanácsban, amelyeknek egyik főszereplője váratlanul Magyarország lehet - jegyzi meg az újság.

Szergej Furgalt 15 évvel ezelőtti bűncselekményekkel vádolják, de valószínűleg az volt a legnagyobb vétke, hogy Putyin fejére nőtt.