;

MSZP;Fidesz;Parlament;hitelfelvétel;uniós források;

- 2009-es uniós programjával szembesíti a Fideszt az MSZP

A szocialisták uniós forrásokat akarnak az országnak mielőbb, de nem adnak felmentést a Fidesznek az elmúlt tíz év tettei alól.

Magyarország elemi érdeke, hogy a fejlettebb nyugati tagállamokhoz történő felzárkózásunkat és fejlődésünket segítő uniós fejlesztési források ügyében minél előbb megállapodás szülessen – jelentette ki az MSZP Facebook-oldalán Tóth Bertalan. A szocialisták elnöke szerint azonban a Fidesz most mégis ennek a megakadályozására készül.

– Kövér László – aki szerint a fékek és egyensúlyok rendszere csak „egy hülyeség” – és néhány kormánypárti politikus ugyanis azt kezdeményezte, hogy a miniszterelnök kötött mandátummal menjen Brüsszelbe. Azt akarják, hogy a miniszterelnök – néhány más feltétel mellett – csak akkor fogadja el pénzügyi megállapodásokat, ha cserébe az unió lezárja az Orbán-kormány demokrácia-ellenes és jogállamiságot lebontó lépéseit vizsgáló úgynevezett „hetes cikkely szerinti eljárást”, és az uniós források felhasználásához a jövőben sem kapcsolódnak jogállamisági feltételek – sorolta Tóth Bertalan, aki leszögezte:

„Nem fogadható el, hogy a Fidesz el akarja kerülni a jogállamisági próbatételt, és korlátozni akarja a civil szervezetek mozgásterét! Ez nem szolgálja a nemzet érdekét, és elfogadhatatlan precedenst teremtene a jövőre vonatkozóan is. Egy ilyen mandátumosztáshoz az MSZP nem járul hozzá.”

Az ellenzéki pártelnök szerint kormánypárti javaslat nem más, mint beismerése annak, hogy a fideszes politikusok úton-útfélen hazudtak a magyar jogállam, a demokrácia és a szabadságjogok helyzetéről. 

– Valójában egy önkényuralmi rendszert építenek tíz éve, amelyben nincs elszámoltathatóság, az ellenőrzést garantáló fékek és ellensúlyok már nem, vagy csak alig érvényesülnek, korlátozottan érvényesülnek a szabadságjogok, nem működik a hatalmi ágak elválasztása, nem tiszta és pártatlan a választási rendszer, romlott a sajtószabadság helyzete – írta, majd hozzátette: beismerése annak is, hogy a Fidesz az elmúlt tíz évben arra használta hatalmát, hogy korlátozza, vagy egyenesen ellehetetlenítse az ellenzéket, a médiát, a vallási felekezeteket, a tudományos életet, a civil szervezeteket, a bíróságokat és a privát szektort. 

„Ha nem így lenne, mi félnivalójuk lenne egy jogállamisági vizsgálattól? Ha nem így lenne, miért akarnának ideológiai, politikai alapon ellehetetleníteni egyes civil szervezeteket?”– vetette fel Tóth Bertalan.

Az MSZP álláspontja szerint a Magyarországnak járó uniós források felhasználásánál – legyen szó akár a közös költségvetésből, akár az unió hitelfelvételéből származó forrásokról – nem elegendő kizárólag a „gazdaságra” koncentrálni. Szerintük éppen ellenkezőleg: az esélyteremtésre, az elmaradott régiók fejlesztésére, az egészségügyi ellátásra, a mindenki számára azonos módon elérhető tudásra és a társadalmi mobilitásra, az országon belüli hatalmas különbségek eltüntetésére, kell összpontosítani. 

Ismerős szöveg a parlamenti többség előtt

A parlament ma rendkívüli ülésen tárgyalja „A koronavírus gazdasági hatásaival kapcsolatos európai uniós gazdasági intézkedésekről” szóló határozati javaslatot. Az ehhez benyújtott MSZP-s módosító javaslat több ponton szó szerint idézi a Fidesz 2009-es európai választási programjának az említett témákba vágó részeit.

„Egy országnak, amíg csak törekszik az unió tagjává válásra, komoly feltételrendszernek kell eleget tennie a jogállamiság, a demokrácia, az emberi és kisebbségi jogok betartása terén. Tagként azonban már nincs ilyen szoros kontroll az országok felett. Ennek oka leginkább abban keresendő, hogy az unió intézményei félnek beavatkozni egy-egy kormány belügyeibe. Meggyőződésünk, hogy közös értékeink és elveink érvényre juttatását nem lehet mérlegelés tárgyává tenni. Fel kell tehát ruházni az Európai Uniót olyan eszközökkel, hogy tagjait folyamatosan az értékek képviseletére és az alapelvek betartására késztesse; enélkül nincs erős Európa. Ellentmondás, ha elvárjuk az uniótól, hogy vegye rá a normakövetésre a tagállamok kormányait, de vonakodunk attól, hogy ehhez a szuverenitásunkat esetleg csorbító felhatalmazást adjunk.” – tartalmazza egyebek mellett az MSZP-s módosító javaslat.

A 250 kilogrammos brit gyártmányú légibomba egy üzemtől alig száz méterre került elő.