Bármilyen különösen hangzik is, a világ több vezető politikusa nagyon is hálás lehet a koronavírus-járványnak. Ha javul a helyzet, azt kommunikálhatják, hogy győztek. Sőt Donald Trump amerikai és Jair Bolsonaro brazil elnök példájából kiindulva még az sem jelent gondot, ha napról napra egyre többen betegednek és halnak meg a járvány következtében.
Azt persze eddig is tudtuk, hogy a politikusoknak nagyon vastag bőr van a képén, egyeseknek pedig különösen. De például az, amit Bolsonaro művel, minden határon túlmegy. Politikai ügyet kreál saját megbetegedéséből, valósággal kérkedik azzal, hogy koronavírusos lett, büszkén mondja, lám, a vírus nem is annyira ártalmas, és különben is, segít neki a hidroxiklorokin, amiről már szinte minden tudós megállapította, hogy a Covid-19-cel szemben hatástalan. Közben hazájában tömegek halnak meg, hiszen Brazíliában még az első hullámon sincsenek túl.
Ha valaki idehaza azt remélte volna, második hullám nem is lesz, akár csak a környező államok adataiból kiindulva láthatja: a járványnak addig biztosan nem lesz vége, amíg nem sikerül valóban hatékony ellenszert kifejleszteni. Csakhogy azt már egy sor országban leszögezték, ha ismét tombolni kezd a járvány, olyan súlyos kijárási korlátozások nem lesznek, mint márciusban és áprilisban, mert a gazdaság ezt már nem élné túl. Szerbiában sem mertek végül a teljes „lockdown” mellett dönteni, függetlenül attól, hogy drámaivá vált a helyzet.
Ezt a második hullámot már felettébb nehéz győzelemként eladni. Hiába nem zárnak le teljesen egy országot, a járvány ismét olyan félelmet kelthet a társadalomban, hogy az emberek megint kezdik belátni: az egészségnél nincs fontosabb. Erre a helyzetre új „győzelmi stratégiát” kell kidolgozni.
Biztosan sikerül. Elvégre elég vastag a bőr a politikusok képén.