Még nem tudni, hogy a környező országokban megszaporodó új esetek még az első járványhullám részei-e, vagy már egy újabb első esetei – erről Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának képviselője beszélt azon a fórumon, ahol mintegy két órán át válaszolt magyar újságírók kérdéseire.
Az egészségügyi diplomata közölte: a legrelevánsabb új bizonyítékok szerint valószínű, hogy nemcsak csepp fertőzéssel, hanem a levegőben is terjed az új koronavírus. A világszervezet azonban egyelőre még nem adott ki ajánlást arról, hogy a vírus ilyen-jellegű terjedése ellen mit kellene/lehetne tenni. Mint ahogyan egyelőre a szervezeten belül arról is vita van, hogy a környező országokban megszaporodó új esetek még az első hullámhoz tartoznak, vagy már egy második kezdetét jelzik.
Ledia Lazeri közölte: mint azt csütörtökön este már bejelentették független bizottságot hoztak létre annak vizsgálatára, hogy miként kezelte a szervezet, valamint a tagállamok kormányai a világjárványt. Magyarországgal kapcsolatban megjegyezte: itt a korai szociális és a közegészségügyi intézkedésekkel sikeresen akadályozta a vírus terjedést a kormány. Magyarország tanult más országok példájából és átvette azok jó gyakorlatait is. Ugyanakkor a szervezet jelenleg is értékeli azokat a tapasztalatokat, hogy milyen másodlagos károkat okozott az egyéb betegségek kezelésében egyes ellátások felfüggesztése. Adataik szerint a krónikus betegek gyógyszerfogyasztása a járványcsúcspontján sem csökkent, és ebből arra következtetnek, hogy a korábban felismert betegek megkapták a szükséges kezelést. Megjegyezte: a WHO nem egészségügyi rendőrség, tudományosan összegyűjtött bizonyítékok alapján fogalmazzák meg az ajánlásaikat az országok számára. Körülményeik azonban nagyon is eltérőek, így mindegyiknek más és más eszközei, lehetőségei vannak a járvány elleni védekezésre. S azt, hogy éppen melyiket alkalmazzák egy-egy közösségben, azt a hatóságok döntik el.
A vakcinákkal kapcsolatban azt mondta: húsznál kevesebb oltóanyag jutott az embereken való kipróbálásig. Hozzátette: a WHO azt akarja elérni, hogy ha lesz vakcina, akkor ahhoz a legszegényebb országokban élők is hozzájussanak. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a világszervezet ehhez is csupán ajánlásokat tud adni, végrehajtói hatalma nincs.
Az egészségügyi diplomata a rendezvényen még nem tudta megmondani, hogy az Amerikai Egyesült Államok (USA) kilépése a szervezetből, mekkora lyukat üt a WHO 4,6 milliárdos büdzséjén. De már keresik, hogy azokat a forrásokat hogyan tudják pótolni. Hozzátette: eddig már több ország önként ajánlott támogatást, így Németország, Franciaország is.