;

Pintér Sándor;BKK;vagyonőrök;S-System Service Kft.-vel;

Képünk illusztráció

- Ötfős cég nyert a BKK 1,3 milliárdos pályázatán, Pintér volt üzlettársa is jól járt

Az S-System Service félmilliárdot húzott be a tenderen, ám a cégadatok szerint az ötemberes Kona-Sec vitte el a nagyobb falatot.

Újabb vaskos pályázatot húzott be vagyonvédelemmel foglalkozó S-System Kft: ezúttal a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kiírásán taroltak, és nyertek el jelentős összegű megbízást - derül ki az uniós közbeszerzési értesítőből.

A közlekedési központ március 27-én feladott ajánlati felhívásában egy évre keresett vagyonőröket és jegyellenőröket, akik több tízezer munkaórában védik a vállalat ügyfélszolgálatait, automatáit, ellenőrzik és irányítják az utasokat a kijelölt fővárosi járatokon.

A két megpályáztatott feladatkörre 1,38 milliárdot szántak - a tender első, vagyonőri megbízatását pedig az S-System nyerte el, félmilliárdos ajánlatával. A cég vállalta, hogy 94 biztonsági őrrel és jegyellenőrrel, havi 14 ezer órát dolgozik majd a BKK-nak – az óraszámot pedig 30 százalékkal emelni is lehet.

Egyszerűen nem tudnak hibázni

Mint arról korábban is írtunk, az S-System Kft. valósággal tarol az állami és fővárosi tendereken: 1,2 milliárdért vigyáznak az Országos  Bírósági Hivatal épületeire, őrizték például a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Magyar Művészeti Akadémia ingatlanjait , de szeretik őket a III. kerületben is, ahol 2014-ben rájuk bízták több iskola, valamint a békásmegyeri és a Kolosy téri piac felügyeletét.

A győztes cég egyik tulajdonosa, Kántor Tibor nem máshonnan, mint Pintér Sándor közeléből érkezett: Kántor egykori hírszerző, aki korábban a belügyminiszter közvetlen munka- és üzlettársa volt – igazgatósági tagként vett részt például Pintér egykori vállalatában Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-ben, de Pajzs 07 Zrt.-ben is, ami 2010-ig szintén Pintér-érdekeltségnek számított.  

Nagy ambíciók, kevés alkalmazottal

Talán náluk is érdekesebb a pályázon szintén befutó, ám kevésbé ismert Kona Sec- Kft, ez a cég  vitte el a pályázati torta nagyobb darabját: 885,5 millió forintért vállalta, hogy 178 fővel egy évig ellátja a BKK járatain, a jegyellenőrzés és értékesítés, utaskoordinálás feladatait. Szerződése szerint 105610 munkaórát kell teljesítenie, amit 30 százalékkal növelhetnek, ha megrendelő ezt kéri. A nyertes egy alvállalkozót is megjelölt a szerződésben, a T-Vortex Kft.-t.

A szerződésben is vállalt nagy munkavállalói létszám azért érdekes, mert az Opten nyilvántartása szerint a más a fő- , sem az alvállalkozónak nincs elég embere a feladathoz. 

A cégadatbázis alapján a Kona-Sec-nél öt alkalmazott dolgozott idén májusban, a T-Vortexnél pedig csak egy fő látható. Az S-Systems Service-nél ugyanakkor nincsenek ilyen problémák, hiszen több mint 200 alkalmazott dolgozik náluk.

Mindkét céget megkérdeztük, hogy - amennyiben a céges adatok helytállóak - hogyan tudják vállalni a BKK felé vállalt feladataikat, 5+1 alkalmazottal. A T- Vortex nem is reagált, a Kona-Sec pedig ezt a választ küldte el nekünk:

"Megkaptuk az e-mailt, amelyben a megnyert BKK-s project részleteiről, valamint a teljesítés módjáról érdeklődik. Ez úton tájékoztatjuk, hogy társaságunk sem most, sem a jövőben nem kíván válaszolni újságírói kérdésekre. Megértését köszönjük!"

Csak a legjobbakkal foglalkoztak

A BKK mindenesetre mindkét ajánlatot jónak találta, és június 26-án szerződést is kötött a nyertes pályázókkal.

Hogy a többiek milyen ajánlatot tettek , az nem derül ki a közbeszerzési leírásból. A tenderen ugynis - élve a közbeszerzési törvény adta lehetőséggel - előbb értékelték a beérkezett pályázatokat, majd csak a legjobb ár-érték arányt tartalmazó pályázatokat bírálták el. A többi induló anyagáról így említést sem tesz a dokumentum.

Megkerülhetetlenné váltak Pintér volt cégeiA BKK-val kötött szerződés nem egyedi eset, és mutatja, hogy a Pintér Sándor korábbi érdekeltségeibe tartozó cégek fővárosi pályázatokon is gyakran befutnak: 2019 decemberében írtunk róla, hogy  Fővárosi Önkormányzat Csarnok és Piac Igazgatósága közel 1,2 milliárd forint értékű szerződést kötött az ESG Holding Zrt. és az MPT Security Magyar Posta Takarék Biztonsági és Logisztikai Zrt. alkotta cégtandemmel.  Akkor az a bizarr helyzet alakult ki, hogy a CSAPI pályázatán két olyan cég is versenyzett egymással, ami így vagy úgy, de a köztudottan Pintér bizalmi emberének számító korábbi rendészeti államtitkár, Tasnádi László érdekeltségébe tartozik. Tasnádi ugyanis tulajdonos az ESG Holdingban, és vezérigazgató a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-ben, ami szintén indult, de veszített a piacos tenderen

Novemberben kezdődhet a büntetőper, de a csúszásgátlást, az üzemeltető és a gyártó felelősségét eddig nem firtatták.