Horvátország;SDP;Horvát Demokratikus Közösség;Andrej Plenkovic;

- Feledtette a korrupciót – A HDZ malmára hajtotta a vizet az alacsony részvételi arány

Andrej Plenkovic miniszterelnök személyes diadala pártja, a HDZ magabiztos győzelme a horvát parlamenti választáson.

A Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) egészen a közelmúltig az államalapítónak is nevezett, 1999-ben elhunyt elnök, Franjo Tudjman pártjának számított. Sokan még ma is nosztalgiával emlékeznek vissza azokra az időkre, amikor a néhai nacionalista államfő állt az ország és a párt élén. A vasárnapi horvát parlamenti választás után azonban a HDZ végérvényesen Andrej Plenkovic politikai erejévé vált. A függetlenség elnyerése óta az egyik legnagyobb és legváratlanabb győzelmét aratta a jobbközép tömörülés. Plenkovic modernizálta a HDZ-t, a saját elképzelései szerint alakította át, igyekezett megszabadulni a radikális jobboldaliaktól, akik a voksoláson harmadik helyre befutott Miroslav Skoro Haza Mozgalmában leltek menedékre.

A HDZ malmára hajtotta a vizet az alacsony részvételi arány. A voksolást ugyanis a koronavírus-járvány árnyékában rendezték meg. Csak optikai csalódás volt, hogy a szavazókörök előtt nagy sorok gyűrűztek: egyszerre csak egy ember lehetett a szavazóhelységben, s a szavazók kisebb procedúra után voksolhattak. A jobboldalnak közismerten elkötelezettebb a szavazótábora. Ez azonban mit sem von le a HDZ sikerének értékéből, hiszen annak is megvan a maga oka, miért maradtak tömegesen távol a választástól a baloldali érzelműek. A balközép Restart Koalíció listavezetője, Davor Bernardic nem volt elég meggyőző számukra. Abban, hogy ilyen súlyos vereséget szenvedtek a szociáldemokraták, rácáfolva minden közvélemény-kutatásra, döntő szerepe lehetett az utolsó, pénteken megrendezett Plenkovic-Bernardic vitának. Aki addig vacillált azon, melyik pártra szavazzon, könnyen meghozhatta a végső döntést, mert Plenkovic sokkal tapasztaltabb, érettebb politikus benyomását keltette.

Nem kérdés, Plenkovic személyes győzelme volt ez. Feledtette azt, hogy 2016 óta a hatalomban lévő kormányának több politikusa keveredett korrupciós botrányba, melynek nyomán felmerült a kérdés: tényleg szakított-e sötét múltjával a jobboldali kormánypárt? Egy hónappal a választás előtt derült fény egy újabb ügyre. Az észak-dalmáciai szélerőmű építését is korrupció lengte körül. A rendőrség 13 személyt tartóztatott le, köztük Knin egykori polgármesterét, Josipa Rimacot, a közigazgatási minisztérium államtitkárát. Úgy látszott, az újabb ügy miatt nincs menekvés a HDZ számára, elveszti a választást. Legalábbis a közvélemény-kutatások ezt sugallták, Plenkovicnak azonban profizmusával ezt a botrányt is sikerült feledtetnie.

A hivatalban lévő miniszterelnöknek ráadásul a szélsőjobb állandó nyomása alatt kellett dolgoznia. Minden jel arra vallott, hogy Miroslav Skoro jobboldali radikális mozgalma sok voksot oroz el a HDZ-től. A kampányban azonban a hazaszeretetével kérkedő Skoro sem tudta meggyőzni a választókat, szakértők szerint ha pártjának programja valósulna meg, Horvátországot csőd fenyegetné.

A voksolás vesztese nem csak a Restart Koalíció, hanem a Haza Mozgalom is. A választás előtt úgy látszott, hogy e párt nélkül nem jöhet létre az új kabinet. Most azonban erre is van esély. Az abszolút többséghez 76 mandátumra van szükség, a HDZ 66-ot szerzett. Plenkovicék megszerezhetik mind a nyolc kisebbségi képviselő támogatását, két átszavazót pedig nem lesz nehéz elorozni a Haza Koalícióból, hiszen Skoro pártjában több egykori HDZ-s található.

Bernardic súlyos baklövéseiA Restart Koalíció szempontjából totális katasztrófával zárult a választás. Az eredmény Davor Bernardic szociáldemokrata vezető súlyos kudarcával ér fel. Ezt pedig csak részben magyarázza, hogy a televíziós vitákban gyengébb teljesítményt nyújtott Plenkovicnál. Koalíciójában olyan politikusoknak szánt kulcsszerepet, akik már lejárt lemeznek számítanak Horvátországban. Több tehetséges szociáldemokrata személyiséget viszont hátrébb sorolt. Hiányosságai közé sorolják továbbá, nem tudta meggyőzni a választókat arról, hogy a mai SDP-nek már semmi köze az egykor a szociáldemokraták színeiben politizáló Milan Bandic zágrábi polgármesterhez, akinek neve a korrupció szimbólumává vált Horvátországban.
MandátumokHDZ 66 Restart 41 Haza Mozgalom 16 Híd 8 Kisebbségek 8 Baloldali radikálisok 7 Liberálisok 3 Horvát Nemzeti Párt 1 Reformisták 1 Összesen 151 mandátum 

A járvány kezdete óta azonosított fertőzöttek száma viszont átlépte a 49 ezret.