A koronavírus járvány alaposan felborította a költségvetési folyamatokat, a kormány két lépésben 397 milliárd forintról 1890 milliárd forintra emelte az idei költségvetési hiányt. Ezt a rést kell betömködnie többleteladósodással az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt.-nek. A cég félévi elemzésből kiderül, hogy júliusig a szükséges források 60 százalékát vonták be a piacról. A lakossági piacon eddig a tervezett kibocsátások 68 százaléka jött be, az intézményi befektetők körében 55 százalékon állnak a forintpiacon.
Az idei devizakötvény kibocsátások nagy része - 88 százalékban - teljesült. Annak ellenére, hogy idén négy milliárd eurónyi kötvénykibocsátással számolnak, az államadósságon belül a devizaadósság aránya félévkor 17,3 százalék volt, szemben az év végi 17,7 százalékkal. Ez az időközi devizakötvény törlesztésekkel magyarázható. Az év hátralévő részében az ÁKK - ha megfelelőek a piaci kondíciók - még egy japán jenben jegyzett Szamuráj kötvénykibocsátással készül. A kötvény a tervek szerint „zöld”-kötvény lesz, vagyis környezetvédelmi projektek finanszírozásra használhatják fel az így megszerzett forrást.
A betervezett 500 millió eurónyi devizahitel-keretet 43 százalékban "merítettük ki". Itt további hitelfelvételi lehetőségekkel számol az ÁKK nemzetközi hitelintézetektől és az Európai Uniótól. Az idei évben végrehajtott devizakötvény kibocsátásokkal és devizahitel felvételekkel nem változik az ÁKK stratégia célja, hogy a devizaadósság részarányát a teljes adósság 20 százaléka alatt tartsa és lehetőség szerint fokozatosan, a piaci és makrogazdasági folyamatokkal összhangban csökkentse.