Veszélyesek lehetnek az autóban hagyott alkoholtartalmú kézfertőtlenítők, amelyeknek a gőze a nyári melegben könnyen begyulladhatnak – hívta fel a figyelmet Schanda Tamás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára vasárnapi Facebook-oldalán arra kért mindenkit, hogy semmiképpen se hagyják a koronavírus-járvány miatt rendszeresen használt kézfertőtlenítőket a járművekben. – Ha a kézfertőtlenítő-folyadék párologni kezd, elég egy szikra is ahhoz, hogy begyulladjon a gőz. Miután leparkoltak, vigyék magukkal a folyadékot, vagy használjanak fertőtlenítő kendőt az autóban – tanácsolta az államtitkár.
Minderről az ITM közleményt is kiadott. Mint írták, az alkohol, a kézfertőtlenítők hatóanyaga gyúlékony folyadék, már 20 Celsius-fok környékén elkezd párologni, és a folyamat a hőmérséklet emelkedésével felerősödik. A gépkocsi zárt légtérében feldúsulhat az alkoholgőz és elég, ha valaki beszáll az autóba, a ruhája az üléshuzathoz dörzsölődik, és lángra kaphat az alkoholgőz, de akár az autó rejtett elektromos zárlata is beindíthatja a gyulladást.
– Fontos, hogy mindenki figyeljen a gyártó által a flakonon elhelyezett veszélyjelre és pontosan tartsa be a tárolásra vonatkozó szabályokat. A fokozottan tűzveszélyes, magas alkoholtartalmú kézfertőtlenítő szereket jól szellőző helyen kell tárolni, 0-35 Celsius-fok közötti hőmérsékleten, tehát nem szabad nyáron a zárt gépjárműben hagyni, ahol nem szellőzik a belső tér és a hőmérséklet akár 50 Celsius-fokig is emelkedhet – hangsúlyozta a minisztérium.
A napokban a Blikk számolt be arról az esetről, amikor egy XI. kerületi bolt előtt hagyott autó egyik fele kiégett egy, az utastérben hagyott kézfertőtlenítő berobbanása miatt.