Nagy-Britannia;karantén;koronavírus;

- Jövő péntektől több országból is karanténkötelezettség nélkül lehet beutazni Angliába

Brit sajtóértesülések szerint a nap folyamán nyilvánosságra kerülő teljes listán 70-75 olyan ország szerepel, amely esetében feloldják a beutazókra érvényes, 14 napos elkülönítést előíró szabályozást.

Jövő péntektől sok országból karanténkötelezettség nélkül lehet beutazni Angliába – közölte pénteken a brit közlekedési minisztérium.

A tárca a péntek hajnalban közzétett tájékoztatóban egyelőre Németországot, Spanyolországot, Franciaországot és Olaszországot nevezte meg, de közölte, hogy

a nap folyamán nyilvánosságra kerülő teljes listán számos további olyan ország szerepel majd, amelyek esetében a kormány július 10-étől feloldja a beutazókra érvényes, 14 napos elkülönítést előíró karanténszabályozást. Egybehangzó brit sajtóértesülések szerint a teljes listán 70-75 ország szerepel.

A minisztériumi közlemény hangsúlyozza, hogy az enyhítés az Angliába érkezőkre vonatkozik, az Egyesült Királyság többi nemzete, vagyis

Skócia, Wales és Észak-Írország kormányai saját hatáskörükben döntenek arról, hogy mely országok esetében mentesítik a beutazókat a karanténkötelezettség alól.

A közlekedési minisztérium kiemelte azt is, hogy az Angliába beutazók a karanténelőírás jövő pénteki feloldása után is kötelesek lesznek megadni a határőrizeti hatóságoknak elérhetőségeiket, és be kell számolniuk arról, hogy az előző 14 napban mely országokban vagy térségekben jártak.

A közlemény szerint

az angliai karanténkötelezettség alól azok a beutazók mentesülhetnek, akik az angliai érkezésük előtti 14 napban nem jártak olyan országokban, amelyek nem szerepelnek az angliai karanténelőírás alól mentesített országok teljes listáján.

A tárca közölte: a brit kormány elvárása az, hogy az angliai beutazási karanténkötelezettség alól felmentett országok szintén ne kötelezzék elkülönítésre a hozzájuk érkező briteket. Így biztosítható ugyanis, hogy a külföldi nyaralásra utazó briteknek sem úti céljukon, sem hazautazásuk után ne kelljen karanténba vonulniuk.

A minisztérium hangsúlyozta azt is, hogy a karantén-előírás alól mentesített országok listáját a brit kormány folyamatos felülvizsgálat alatt tartja, és

ha az egészségügyi kockázatok valahol ismét növekednének, annak az országnak vagy térségnek az esetében ismét bevezethető az elkülönítési előírás.

A karantén-előírás megszüntetése a mentesített országokból vasúton, hajóval vagy repülőgéppel Angliába érkezőkre egyaránt vonatkozik majd.

A pénteki közlemény szerint a brit külügyminisztérium is felülvizsgálja utazási útmutatóját, amely jelenleg a legszükségesebb eseteken kívül minden külföldi utazástól eltanácsolja a briteket.

Gellert kapott BoJo légihíd-terve

Mint megírtuk, tovább késik a karanténmentes be- és hazautazást biztosító utazási folyosó terve. A közvélemény és a turisztikai szakma már a hét eleje óta szinte Messiásként várta, hogy a biztonságosnak tartott desztinációk listáját, amelyeket egy légihíd kötött volna össze az Egyesült Királysággal. A tervezett koncepció a kölcsönösségen alapult volna – a londoni kormány néhány országgal megállapodás kötött volna, amely mindkét irányba mentesítette volna az állampolgárokat a karantén alól. A rendelkezésre álló információk szerint a kormány az Európai Unió valamennyi tagállamát kész volt felvenni a kivételezettek sorába, ugyanakkor nem számíthatott valamennyiük részéről kölcsönösségre.

Kiakadtak a turisztikai és a repülési ágazat legnagyobb vállalatai

A brit kormány június 8-án léptette életbe az elkülönítési rendelkezést, amelynek alapján jelenleg kéthetes karanténba kell vonulniuk a külföldről Nagy-Britanniába érkezőknek, köztük a brit állampolgároknak is. A kormány akkori indoklása szerint az intézkedés célja annak megakadályozása volt, hogy az immár visszavonulóban lévő nagy-britanniai koronavírus-járvány a külföldről behurcolt fertőzések miatt ismét fellángoljon. Arra, aki nem tartja magát a karantén-előíráshoz, a hatóságok Angliában ezer font (390 ezer forint) pénzbüntetést szabhatnak ki.

A brit turisztikai és a repülési ágazat legnagyobb vállalatai élesen bírálták a karanténintézkedést és összehangolt jogi eljárást kezdeményeztek azzal a céllal, hogy bíróság kötelezze a kormányt a szabályozás visszavonására.

Nemzetközi sajtószemle, 2020. július 3.