Több mint háromszáz tiltakozót gyűjtöttek be a hongkongi rendőrök, alig egy nappal azután hogy Kínában elfogadták az úgynevezett „nemzetbiztonsági törvényt - írja honlapján a BBC.
Pórázt tenne Peking a túl önálló Hongkongra
A Peking által bevezetett szabályozás bünteti a felforgató, széthúzást erősítő tevékenységet, és ezzel komolyan korlátozhatja Hongkong autonómiáját: példa lehet rá az is, hogy
#BREAKING: A man was arrested for holding a #HKIndependence flag in #CausewayBay, Hong Kong, violating the #NationalSecurityLaw. This is the first arrest made since the law has come into force. pic.twitter.com/C0ezm3SGDm
— Hong Kong Police Force (@hkpoliceforce) July 1, 2020
Mint arról egy korábbi demonstráció kapcsán is írtunk, a szóban forgó jogszabály ezenfelül lehetővé tenné a központi kormánynak, hogy saját rendfenntartó szerveket hozzon létre városállamban, amelyeken keresztül akár közvetlenül is felléphetnek a helyi ellenzékkel szemben.
A szerdai tüntetés után – mely során egy rendőrt is megkéseltek – a végül kilenc embert gyanúsítottak meg az épp csak elfogadott nemzetbiztonsági törvény megsértésével. A rohamrendőrök könnygázt és vízágyút is bevetettek a tüntetők ezrei ellen.
Kína tudatosan időzítette a törvény elfogadtatását, hiszen a korábbi brit koronagyarmat Hongkong pont 23 évvel ezelőtt, 1997. június 30-án került Kína fennhatósága alá, mint különleges közigazgatási övezet. A brit-kínai államközi megegyezés során Peking garantálta, hogy az „egy ország-két rendszer”elve alapján egy ötven évig nem korlátozza Hongkong viszonylagos önállóságát.
A kínai hatóságok ugyanakkor egyre több befolyást igyekeztek szerezni az autonóm övezetben: példa erre a hongkongi kiadatási törvény bevezetésére tett kísérlet is, ami csak a fél évig tartó, százezreket megmozgató tüntetéssorozat hatására bukott el.