A családon belüli gyerekrablás nem áll meg a határoknál – évek is eltelhetnek, mire a kicsik találkozhatnak a másik szülővel.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványhoz évente 10-12 olyan segélyhívás fut be anonim vonalukon, amelyben aggódó szülők, nagyszülők számolnak be valamelyik családtag által elkövetett gyerekrablásról – mondta el a 168 Órának Reményiné Csekeő Borbála, az alapítvány szakmai vezetője.
A lapnak adott interjúban Csekeő hangsúlyozta, civil szervezetként nincsenek olyan jogosultságaik, mint az ilyen ügyekkel foglalkozó központi hatóságnak, de lelki segéllyel, tanácsokkal, a hatóságok közötti közvetítéssel ők is segíthetnek a családtagokon. „A mi eszközünk a segítő beszélgetés, a figyelmes meghallgatás. Nem ítélkezünk, alkalmat kínálunk, hogy bárki elmondhassa és egyben átgondolhassa a történteket. Érzelmi támogatást adunk ezekben a nagyon aggasztó, megterhelő vagy veszteségekkel teli helyzetekben” – mondta a szakmai vezető, hozzátéve: nem csak az itt hagyott családtag, de néha a gyerekrabló is segítséget kér tőlük, hogy törvényes úton oldhassa meg problémáit.
Az ilyen ügyekben ugyanakkor azt sem könnyű eldönteni, hogy ki a tényleges áldozat és ki az elkövető: sok esetben a bántalmazások elől menekülő szülő viszi magával a gyereket, és menti ki a pokollá váló családi házból. Az viszont biztos, hogy a történtek igazi kárvallottja maga a kicsi lesz.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány tapasztalatai szerint az ilyen esetek megelőzhetőek lennének ,hiszen nagyon ritkán történnek meg előjelek, korábbi konfliktusok nélkül: a civil szervezetnél ezt már tíz éve felismerték, kiadványt készítettünk a gyerekekkel hivatásszerűen foglalkozó szakembereknek.
„Sok tragikus esetet meg lehetne előzni, ha a jelzőrendszer tagjai – a védőnő, a pedagógus, a rendőr és a gyermekjóléti alapellátásban dolgozó családsegítő – megfelelő érzékenységgel és naprakész információkkal végezhetnék a dolgukat” – mondja Csekeő Borbála, ugyanakkor azt is hangsúlyozza:
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványt az 116 000-s, név nélkül hívható segélyvonalon lehet elérni.