Bioritmus;demencia;

- Nem csak a memória romlása jelezheti a demenciát

A szellemi hanyatlás lehet egy egyre romló betegség vezető tünete, de számos idegrendszeri működési zavar jele is.

A progresszív demenciának, vagyis az előrehaladó elbutulásnak, amely az agysejtek elvesztésével járó neurológiai betegség, számos oka lehet – mondta Prinz Géza, a Neurológiai Központ neurológusa, pszichiáter, infektológus. 

A vaszkuláris demencia az agy vérellátási zavarának, oxigénellátásának csökkenése miatt okozza az idegsejtek pusztulását. Ezt eredményezheti kis erek elzáródása: mini stroke-ok sorozata vagy nagy verőerek elzáródása nyomán kialakult agylágyulások is. Az úgynevezett Lewy–testes demencia esetén rendellenes szerkezetek okozzák az agyi idegsejtek elhalását. Van, hogy rendellenes fehérjelerakódások okozzák a neuronok elhalását, de lassú vírusbetegségek, például a Jacob-Creutzfeld kór is okozhatnak szellemi hanyatlást. 

A legismertebb demenciával járó betegség az Alzheimer-kór, amely általában fokozatosan alakul ki: először csak enyhe memóriazavarokkal, tanulási nehézségekkel jelentkezik. Jele lehet a megfelelő szó megtalálásának nehézsége, a problémamegoldó-képesség hanyatlása, a döntéshozatalok nehezedése, de a tárgyak háromdimenziós érzékelésének zavara is. 

Alzheimer-kórban, ahogy más típusú demenciákban is, az első fő tünet a rövidtávú memória romlása: az érintettek elfelejtik, amit nem sokkal korábban tettek vagy mondtak, de a régmúlt eseményeire még teljesen tisztán emlékezhetnek. A mindennapi rutinfeladatok: tisztálkodás, öltözködés, evés egyre nehezebbé, végül kivitelezhetetlenné válik számukra. Az esetek többségében magatartásuk, személyiségük is megváltozik. A teljesítőképességük mentális és fizikális szinten folyamatosan csökken; a betegek egy idő után önellátásra is képtelenné válnak, egyre nagyobb mértékű felügyeletet igényelnek, végül legtöbbször valamilyen testi betegség szövődménye, például tüdőgyulladás okozza a halálukat.

Orvoshoz kell fordulni

  • rövidtávú emlékezetkiesés,

  • mindennapi tervezés, döntéshozatal, figyelem nehézségei,

  • beszédzavar (afázia),

  • begyakorolt mozgások zavarai (apraxia),

  • tárgyak, személyek felismerésének nehézsége (agnózia),

  • pszichés változások, zavarok (szorongás, félelem, depresszió),

  • motiváció hiánya, korábban kedvelt tevékenységek feladása,

  • személyiség megváltozása: agresszivitás, zárkózottság, közömbösség, nyugtalanság stb.,

  • alvászavarok, éjszakai ködös tudatállapotok megjelenése,

  • vegetatív zavarok: például széklet-, vizeletürítés szabályozási zavar esetén.

A demencia kezelésére nincsenek jól bevált módszerek, és egyelőre oki kezelés sem létezik, a tüneti kezelés azonban a páciensek egy részénél fékezheti a betegség előrehaladását. Ez pedig az érintettnek és a családnak is komoly segítséget jelenthet, így már az első jelek felfedezésekor érdemes orvosi segítséget kérni – hangsúlyozta a szakorvos.

Óvatosságra van szükség, mert a tünetek, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek, néhány percen belül, de akár órák múlva is jelentkezhetnek.