A reflux többek között gyomorégést, gyomorfájdalmat, maró érzést, savas szájízt és gyakori böfögést is okozhat, ám előfordulhat, hogy nem emésztőszervi panaszokban mutatkozik meg, hanem például krónikus köhögést, rekedtséget, torok köszörülést, gombócérzést, orrmelléküreg-gyulladást okoz – mondta Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont IR és PCOS specialistája.
Reflux esetén a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, a torkot és a gégét is irritálja. Mivel ezek nem ellenállók a savassággal szemben, így gyakran jelentkeznek olyan tünetek, amelyek nem az emésztéshez, hanem a légutakhoz kapcsolódnak.
A gyomor bejáratánál található „szelep” az alsó nyelőcső záróizma, aminek funkciója, hogy az étel keresztülhaladása után összehúzódjon és bezáruljon. Amennyiben nem zár teljes mértékben vagy túl gyakran nyílik ki, a gyomorsav visszarámolhat a nyelőcsőbe, ami gyomorégést, a nyelőcsőben maró érzést okozhat.
Sokan megfigyelték, hogy a refluxos panaszok gyakran akkor jelentkeznek, amikor az inzulinszintjük magasabb a kelleténél. Ez, főleg ha már a vércukorértékek is magasak, a záróizom elernyedését okozza, így az nem zár tökéletesen, ezért a gyomorsav visszaáramolhat a nyelőcsőbe – mondta Koppány Viktória, hozzátéve, hogy az inzulinszint normalizálásával a refluxos panaszok is megszűnnek.
Az inzulinszint csökkentésének, az inzulinrezisztencia kezelésének első lépése az életmód terápiája. A dietetikus által személyre szabott étrend alapja a megfelelő mennyiségű gyors és lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napszaki elosztása. Fontos a rendszeres testmozgás is, ez csökkenti az inzulin- és glükózszintet, továbbá segíti a túlsúly leadását is. Bizonyos ideig szükség lehet gyógyszeres kezelésre is, de az értékek javulása után a tabletták elhagyhatók.