A NASA 2024-ben, az 1972-es Apollo–17 misszió után először küld embereket a Holdra, de a Mars-utazás főpróbájának szánt Artemis-programról egyelőre nem sok részletet árult el az amerikai űrügynökség. Most az derült ki, mit tesz az Artemis–3 legénysége landolás után – írta a Qubit.
A két űrhajós, egy férfi és egy nő körülbelül 6 és fél napot tölt majd a Holdon, ami közel kétszer hosszabb idő az Apollo-program során felállított rekordnál. Négy-négy, egyenként nagyjából hatórás tevékenységet végeznek majd az űrhajón kívül, ami megegyezik a Nemzetközi Űrállomás legénységének űrsétáinak hosszával. A NASA űrruháit tervező Lindsay Aitchison egy májusi virtuális konferencián elmondta, hogy az egyes holdséták során nagyjából 16 kilométeres távot kell bejárniuk az űrhajósoknak. Az Apollo–11 küldetés során Neil Armstrong és Buzz Aldrin mindössze egy kilométert tett meg a Hold felszínén, 2 és fél óra alatt.
Az Apollo-missziók során az űrhajósok a Hold egyenlítői területén landoltak, az Artemis-program utasait azonban az extrém hideg déli sarkvidék környékére küldik, mert az űrszondák ezen a területen észleltek vízjeget a felszín alatt, és a kutatók abban reménykednek, hogy a jég kinyerésével ivóvizet, illetve rakéta-üzemanyagot lehet majd előállítani.