A teszt laboratóriumonként mintegy három óra alatt legalább ötszáz ember vizsgálatát teszi lehetővé, és nem csak azt mutatja meg, hogy a páciens szervezete termelt-e ellenanyagot, hanem azt is, mennyit és milyen minőségűt. Ez utóbbiak azért fontosak, mert nélkülözhetetlen információk a vakcina gyártásához.
A CMC Déli Klinika – amelyben érdekelt lapunk tulajdonosa, Leisztinger Tamás – hónapok óta biztosít lakossági és vállalati vírusteszt-lehetőségeket. Áprilistól pedig, tudtuk meg a klinika vezérigazgatójától, Balázs Annától, már elkezdték az ellenanyag-termelés pontos, számszerű mérését is azoknál a pácienseiknél, akik tünetmentesen, vagy enyhe-középsúlyos tünetekkel estek át a koronavírus-fertőzésen.
Ezeknek a méréseknek azért nagy a jelentősége – tette hozzá a szakember –, mert a hatékony vakcina előállításához rendkívül fontos információ például az, hogy mennyi és milyen ellenanyag képes legyőzni a vírust. Végül mára egy olyan eljárást dolgoztak ki a Nemzeti Népegészségügyi Központtal és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel együttműködve, amely nemcsak az ellenanyag mennyiségét, hanem annak minőségét is képes pontosan meghatározni.
Maga a teszt vérvétellel kezdődik. A levett vért egy speciális lemezre cseppentik, amely aztán egy laboratóriumba kerül, ahol az ellenanyagot nemzetközi standardokon alapuló, de „hazai páciensekre validált” megoldásokkal mutatják ki. Ez utóbbi leegyszerűsítve abból ered: a világon más és más hatása volt a járványnak, és ebben a szakértők szerint annak is szerepe lehetett, hogy eltérő módon reagálnak a vírusra egyes országok, térségek lakói. Emiatt – magyarázta Balázs Anna – a teszthez szükséges savókat kizárólag magyar páciensek vizsgálati mintáiból biztosítják, így az eredmények kifejezetten a hazai adottságokat tükrözik majd. A CMC Déli Klinika vezérigazgatója kitért arra is, hogy a tesztet kiegészítik olyan személyre szabott rizikófelmérésekkel is, amelyek eredményei segíthetnek megérteni „az ellenanyag termelés dinamikáját”, illetve azt, miért reagálnak másként az emberek a vírusra.
– A teszt alapanyagai a hazai piacról beszerezhetőek és a tervezett gyártókapacitás is biztosítható Magyarországon. Ez azért fontos, mert a járvány egy újabb hulláma esetén nem kerülhet kiszolgáltatott helyzetbe az ország – fogalmazott a klinika vezérigazgatója. A konkrét árak említése nélkül megjegyezte: már szervezik „a költséghatékony immunológiai teszt” ipari méretű gyártását, és reményeik szerint a járvány őszre prognosztizált második hulláma előtt elindulhat a termelés.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere „az első hazai Covid-teszt prototípusának” csütörtöki bemutatásakor az MTI jelentése szerint úgy fogalmazott: az eljárás kifejlesztésében résztvevők saját költségvetésből fedezték kutatásaikat, azonban a magyar államnak a kötelezettsége, hogy ezeket a továbbiakban felkarolja és messzemenően támogassa.