járvány;védekezés;Pintér Sándor;Kásler Miklós;

- Pintér és Kásler sem árulja el, mire költik a járványalapból kapott százmilliárdokat

Helyettesek válaszoltak, akik szó szerint ugyanazt a reakciót küldték az ellenzéki felvetésre.

Összesen 426 milliárd forintot osztottak szét három minisztérium között a járvány elleni védekezés jegyében – írtuk meg még májusban, Varju László parlamenti levelezése alapján.

A DK politikusa Tállai András belügyi államtitkártól tudta meg a horribilis számot: az is kiderült, hogy az összegből a Belügyminisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma részesült, ám hogy a tárcák milyen feladatokra, mekkora összeget költöttek, kivel szerződtek, azt az államtitkár nem tartotta fontosnak hozzátenni. 

Varju nem is hagyta annyiban, a kedvezményezett tárcák vezetőitől próbálta megtudni, mire és mennyit szánnak. A három megkeresettből eddig kettő, az Emmi és a belügy reagált – Kásler Miklós és Pintér Sándor helyett szokás szerint államtitkárok feleltek, méghozzá tökéletes összhangban: 

„A védőeszközök beszerzéséről és a védekezés menetéről a kormány tagjai a Parlamentben rendszeresen beszámoltak. A magyar emberek és a kormány összefogásának köszönhetően Magyarország sikerrel zárta a vírus elleni védekezés első szakaszát. Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a baloldal ebben az összefogásban nem vett részt, a védekezést és a védekezés vezetőit folyamatosan támadta, és alaptalan hazugságokat terjesztett”

- írta Kontrát Károly belügyi és Rétvári Bence Emmi-államtitkár is. A válasz látványosan zárja ki a magyar emberek közösségéből a baloldalt, és mossa össze az állam és a kormány szerepét, ám továbbra sem derül kibelőle, hogy mire is mentek el a kérdéses százmilliárdok.

Így csak sejthetjük, hogy ezekből szállították légi hídon Kínából Magyarországba a védőmaszkok és kesztyűk millióit, vagy éppen a célnak nem mindig megfelelő lélegeztetőgépeket. A Járványügyi Védekezési alapban április 6-án  egyébként összesen 633,5 milliárd forint volt – az összegbe pedig beletartozott az önkormányzatoktól teljesen elvont gépjárműadó 34 milliárdja is. 

A ELKH még 22 milliárd forintos keretet kaphat, ezzel tartanák itthon és munkában a hazai kutatókat