Az idősotthonok fenntartói szerény eszközeikkel próbálják elismerni dolgozóik erőfeszítéseit, ők ugyanis kimaradtak a kormány jutalomosztásából. Pedig az átlagkeresetük alig bruttó 300 ezer forint – írja a 24.hu.
Orbán Viktor április elején jelentette be, hogy minden egészségügyi dolgozó 500 ezer forint plusz juttatást kap az idén. Később kiderült, hogy hiába álltak helyt derekasan a vírushelyzetben, kimaradnak a prémiumból a gyógytornászok és a gyógyszerészek, a gyógyászati segédeszközöket áruló boltok dolgozói, valamint a szociális intézmények, így az idősotthonok munkatársai.
A szociális szférában most legfeljebb a fenntartó önkormányzat vagy egyház jóságában és anyagi lehetőségeiben bízhatnak.
A 24.hu érdeklődésére azonban egyetlen olyan válasz sem érkezett, hogy az idősotthonok fenntartói saját hatáskörben megadnák az 500 ezer forint jutalmat. Az derült ki, hogy valamennyi pénzt próbálnak kigazdálkodni, de vannak intézmények, ahol erre biztosan nincs fedezet.
Győr polgármestere, Dézsi Csaba András június 16-án jelentette be, hogy a város 250 szociális dolgozója egyszeri 110 ezer forintos bérkiegészítést kap, mivel az elmúlt hónapokban az egészségügyi dolgozókhoz hasonlóan ők is az első vonalban harcoltak.
Budapesten 100 ezer forint egyszeri jutalmat kapnak a szociális dolgozók, illetve az egyházi intézményekben extra cafeteriajuttatást, jutalmat, pénzbeli támogatást terveznek.
A tatabányai önkormányzat 30 százalékos bérkiegészítést ad a Tatabányai Járási Egyesített Szociális Intézményben dolgozóknak a koronavírus-járvány miatt megnövekedett többletfeladatok kompenzálására.
Érden a veszélyhelyzet kihirdetése után a gondozók az idősek védelme érdekében beköltöztek az idősotthonba, három hétre. Erre az időre átlagosan havi bruttó 77 409 forint többletjövedelmet kaptak. Bérkiegészítést viszont forrás hiányában nem tudnak adni a dolgozóknak.
Az Edelényi Szociális Szolgáltatási Központtól azt írták, még folyamatban van az önkormányzat és az intézmény idei költségvetésének áttervezése, ezért nem tudják, lesz-e bérkiegészítés náluk.
Mosonmagyaróváron a lap értesülései szerint nemhogy bérkiegészítést nem fog adni az önkormányzat, de még a szokásos nyári, kétheti bérkiegészítés is elmarad, arra hivatkozva, hogy forrásokat von el az állam az önkormányzatoktól.
Tehát míg a gyeden, gyesen, szabadságon, fizetés nélküli szabadságon, betegszabadságon, állásidőn lévő egészségügyi dolgozók is pénzt, addig a szociális intézményekben hosszú heteken át kitartó dolgozók nem.
A lap forrásai azt nyilatkozták, hogy így még nehezebb lesz megtartani a munkaerőt vagy esetleg újat szerezni a szociális intézményekben. A válság és a megugró munkanélküliség ellenére ugyanis nem tolonganak a jelentkezők az idősotthonoknál.