;

E.ON;energetika;gázszolgáltatás;áramszolgáltatás;Elmű-Émász;NKM;

- Csúcsokat döntött tavaly a villamosenergia-fogyasztás

Az áram- és gázszolgáltatók újra személyesen olvassák le a mérőket, a villamosenergia-fogyasztás tavaly csúcsokat döntött, az Orbán-kormány pedig ismét gázt vesz Moszkvában, pedig még az előző évi se fogyott el.

A hazai energiacégek, ott, ahol épp esedékes, az évi egyszeri elszámolószámla elkészítése érdekben ismét személyesen olvassák le a mérőket - tette közzé hétfőn egyszerre az összes érintett társaság, vagyis az állami NKM, a német E.ON és a tavaly óta utóbbi tulajdonába került Elmű-ÉMÁSZ. (Míg az NKM és az E.ON áram- és gáz-, az Elmű-ÉMÁSZ csak áramellátást végez.) Az E.ON-nál e hét hétfőn álltak vissza. Az Elműnél most csütörtökön, az ÉMÁSZ-nál pedig július 2-n tervezik a váltást. Mindhárom társaság utal arra, hogy az ellenőrzéseket a biztonsági követelmények legteljesebb betartása mellett végzik. Az E.ON és az Elmű-ÉMÁSZ közleménye szerint ugyanakkor "önkéntes vagy hatósági karanténban lévő ügyfelekhez" továbbra sem szállnak ki személyesen. (Ilyen esetben - a veszélyhelyzet idejéhez hasonlóan - az óraállást valamely elektronikus csatornán kell eljuttatni az elosztóhoz.) Az E.ON és az Elmű-ÉMÁSZ - a koronavírusjárvány miatt - március 19-én függesztette fel a személyes leolvasást. Hamarosan az NKM ügyfélszolgálati irodái is újranyitnak.

Az utóbbi tíz évben folyamatosan nő Magyarország összes villamosenergia-felhasználása, amely tavaly elérte a 45,7 terawattórát - összegezte a tavalyi év kapcsán a hazai áramrendszer központi társasága, az állami Mavir. Megjegyzendő: mellékelt grafikonjuk ennek némiképp ellentmondva arról tanúskodik, hogy 2010 és 2014 között lényegében nem változott, ezen belül pedig 2011 és 2013 között éppenséggel csökkent a fogyasztás. Igaz, azóta valóban töretlen az emelkedés. A Mavir ennek folytatódását várja. A társaság felhívja a figyelmet, hogy némi csökkenés dacára a nettó behozatal aránya változatlanul 30 százalék körüli, miközben a Nemzeti Energiastratégia 2030-ra 20 százalékot céloz.

A rendszer biztonsága szempontjából fontos, legnagyobb pillanatnyi csúcsterhelés tavaly december 6.-án 7105 megawatton (MW) tetőzött. Ez - zsinórban negyedik éve - új rekord. Az igényt a hazai erőművek - szintén emelkedést mutató - rendelkezésre álló, illetve beépített teljesítőképessége 8 ezer, illetve 9,4 ezer MW-n rendre meghaladta. A Mavir e tekintetben is folytatódó növekedést jósol. Bár a csúcs és a rendelkezésre álló termelés különbsége első látásra megnyugtató, felhívják a figyelmet, hogy az előírt tartalékot több esetben csak külföldről sikerült biztosítani. Az erőművek összméretének bővülése szinte kizárólag a megújuló, azon belül is a naperőműveknek tudható be. (Ez azért csalóka, mert viszont az eljárásból fakadóan a naperőművek csupán 16, míg a szélerőművek 25 százalékos kihasználtsággal üzemeltek.) A Mavir a napelemes termelés további, jelentős bővülését várja. A vezetői összefoglaló nem tér a koronavírus-járvány miatt ez év áprilisában bezuhanó fogyasztásra és azt sem véleményezi, hogy Orbán Viktor múlt pénteken lerobbantnak nevezte a hazai áramrendszert. Igaz, ezek mind idei események.

Orbánék újabb érthetetlen moszkvai gázakciójaAz idén október és jövő október között összesen 4,2 milliárd köbméter gázt vásárol Magyarország a Gazpromtól - mondta a Moszkvában tárgyaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek. A jövő év őszétől a magyar kormány egy olyan, háromszor öt éves megállapodást kötne, amelyből minden ötödik évben ki lehet szállni. A nyáron Magyarország kétmilliárd köbméternyi gáz vesz és tárol be - tette hozzá. Utóbbi lépés előtt szakértők értetlenül állnak: az enyhe tél után a tavalyi, felfokozott kormányzati tárolási akcióval teletöltött tárolóinkban ugyanis (a korábbi évektől eltérően) megmaradt a gáz több mint fele.

A párt mostani módosító indítványa 8 milliárd forint forrás elkülönítését indítványozza e célra.