Egyoldalú tájékoztatást kaptak az újságírók a virtuális EU-Kína csúcsról, mivel a pekingi vezetők nem álltak a kamerák elé, hogy elmondják a véleményüket a meglehetősen sok feszültséggel terhelt kétoldalú viszonyról.
A videokonferencián részt vett két uniós tárgyaló — Charles Michel, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke — a sajtónak nyilatkozva nem nagyon tudta leplezni, hogy a Hszi Csin-ping elnökkel és Li Ko-csiang miniszterelnökkel tartott megbeszélésen nem sikerült előrehaladást elérni egyetlen vitás kérdésben sem. “Intenzív, nyílt és őszinte tárgyalásokat folytattunk” — mondták, ami a diplomáciai nyelvben a szócsaták szinonimája.
Az EU és Kína kapcsolatait számos vitás ügy terheli, kezdve a koronavírus-járvány nyomán felerősödött kínai kíbertámadásoktól és dezinformációs kampányoktól a régóta megoldatlan gazdasági és kereskedelmi nézeteltérésekig. Újabban a Hong Kong autonómiáját veszélyeztető kínai lépések is komoly aggodalmakat keltenek Európában, és az intézményes párbeszéd visszatérő témái a Kínában elkövetett emberi jogsértéseket is.
Szeretnénk, ha a kapcsolatainkat a viszonosság, az átláthatóság és kölcsönös előnyök jellemeznék — mondta Charles Michel bevezetőjében Hszi Csin-Ping kínai elnöknek, arra utalva, hogy miközben az ázsiai cégek könnyen hozzáférnek az egységes piachoz, az európaiak nem élveznek ugyanilyen kedvezményes elbánást a nagy ázsiai országban. Hátrányba sodorja a kontinens vállalkozásait, hogy hatalmas állami dotációkkal felhizlalt kínai versenytársakkal kell megmérkőzniük, és Peking kötelezi a külföldi beruházókat, hogy adják át technológiai know-how-jukat, ha üzletelni akarnak az országban. Brüsszel még reménykedik, hogy a kétoldalú beruházási egyezményt az év vége előtt sikerül aláírni, ha az eddig egy helyben topogó szakértői tárgyalásokat sikerül felgyorsítani és politikai szintre emelni.
Félig-meddig a kínai “veszélyre” válaszul, az utóbbi néhány hónapban az Európai Bizottság több olyan javaslatot tett le az asztalra, ami egyoldalú lépéseket helyez kilátásba a tisztességtelen külföldi versenytársakkal szemben egyebek között a vállalatfelvásárlások és a közbeszerzések terén.