;

kultúrharc;Színművészeti Egyetem;Palkovics László;

Palkovics László innovációs miniszter

- Szóra akarják bírni Palkovicsot a Színművészeti diákjai

Elfogadhatatlannak érzik a hallgatók, hogy a hátuk mögött döntenek egyetemük és így képzésük jövőjéről.

Nyílt levélben hívták meg egyeztetésre a Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai Palkovics László innovációs és technológiai minisztert, hogy az alapítványi modellbe, közvetett állami kontroll felé terelgetett egyetem sorsáról tárgyaljanak – vette észre a 444.hu.

„Értetlenül állunk az Egyetemünkre váró drasztikus és hirtelen bekövetkező átalakítás előtt” – idézi a hírportál a levelet, ami aztán így folytatódik:

„Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a szakmai egyeztetések a hátunk mögött zajlanak. Sem a vezetőség, sem mi nem ismerjük a modellváltásra kiszabott szűk időkeret okát, sem a garanciákat az oktatás és alkotás szabadságát illetően a továbbiakban.”

A levélírók szerint nem lehet egy intézmény érdekeit szolgálva döntéseket hozni, ha az intézmény képviselői nincsenek bevonva a diskurzusba. 

„Ön több ízben úgy nyilatkozott, hogy az Egyetem fejlődése a cél, ezért kérjük, legyen nyitott a velünk való párbeszédre, engedje érvényesülni az Egyetem polgárainak véleményét”

A diákok konkrét helyet és időpontot is javasoltak a találkozóra, az Ódry Színpadot és június 24-én délután 3 órát, de mint írják, más, Palkovics által javasolt időpontra is nyitottak, ha az még a jövő héten van

Ugyanerre az eseménybe egy másik levélben meghívták a Magyar Filmakadémia Egyesület, a Magyar Színházi Társaság, a Magyar Teátrumi Társaság és a Nemzeti Filmintézet vezetőit is.

A modellváltás, amiről csak az egyetemet nem kérdezték megA hallgatók és az egyetem vezetése egyaránt aggódva figyelik a folyamatot, melynek részeként az intézmény szeptember elsejével állami alapítványi tulajdonba kerülne. Ahogy arról lapunk beszámolt, a modellváltásról szóló törvényjavaslatot május 26-án nyújtotta be a Palkovics László vezette innovációs tárca, azzal a magyarázattal, hogy „az intézmény társadalmi-gazdasági környezete és a felsőoktatás ágazati irányítása olyan kihívásokat támaszt, amely csak egy korszerűbb működési modellben valósítható meg.” Minderről csak a sajtóból értesült az egyetem – a koronavírus járvány miatt online oktatással kísérletező – vezetősége. A modellváltás tétje az egyetem vezetője. közvetetten az oktatók kiválasztása, a tanszabadság, az, hogy ki fizeti a hallgatók képzését, ebből következően az esélyegyenlőség és a lelakott, de értékes ingatlanvagyon. Azaz a kulturális térnyerés. A kormányzati beavatkozás ellen két magyar színházi társaság és erdélyi művészeti élet képviselői is tiltakoztak.

A hallgatók nyílt levele „ teljes terjedelmében

„Tisztelt Miniszter Úr! 

Értetlenül állunk az Egyetemünkre váró drasztikus és hirtelen bekövetkező átalakítás előtt. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a szakmai egyeztetések a hátunk mögött zajlanak. Sem a vezetőség, sem mi nem ismerjük a modellváltásra kiszabott szűk időkeret okát, sem a garanciákat az oktatás és alkotás szabadságát illetően a továbbiakban. 

Bizonyára mind egyetértünk abban, hogy nem lehet egy intézmény érdekeit szolgálva döntéseket hozni, ha az intézmény képviselői nincsenek bevonva a diskurzusba. Ön több ízben úgy nyilatkozott, hogy az Egyetem fejlődése a cél, ezért kérjük, legyen nyitott a velünk való párbeszédre, engedje érvényesülni az Egyetem polgárainak véleményét. 

Tisztában vagyunk az eddigi államtitkári tájékoztatók tartalmával, mégis számtalan megválaszolatlan kérdésünk maradt, amelyekre véleményünk szerint csak Ön tud konkrét, kézzelfogható válaszokat adni. Többek között szeretnénk biztosítékot kapni arra, hogy azt a képzést folytathatjuk, amit elkezdtünk, azokkal az oktatókkal, akik miatt felvételiztünk. Továbbá úgy tudjuk, hogy egy törvénymódosítási javaslat szerint a jövőbeni fenntartó alapítvány nevéből kikerülne az intézmény neve. Arról, hogy ez mit jelent, csak feltételezésekre hagyatkozhatunk, ezért lényegesnek tartjuk a pontos tájékoztatást, az okok, lehetséges következmények ismertetését. 

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói ezúton meghívják Önt egy nyilvános egyeztetésre az Egyetem előtt álló modellváltással kapcsolatban. 

Az általunk javasolt időpont: 

2020. június 24. 15.00 óra, helyszín: Ódry Színpad. 

Amennyiben ez az időpont nem megfelelő, kérjük, ajánljon egy Önnek alkalmasabbat, figyelembe véve azt, hogy a hallgatók számára elengedhetetlen, hogy a beszélgetésre június 28-áig bezárólag, azaz még a jövő hét folyamán sor kerüljön. 

Olyan intézményben szeretnénk tanulni – és hallgatói eskünk is ezt kívánja meg –, amely szakmai szempontok alapján működik. Ehhez elengedhetetlen a – szakmai kiválóságokból álló – vezetőséggel való tárgyalás. Reméljük, hogy a hallgatói kezdeményezés hatására létrejön a párbeszéd. Ha esetleg mégsem, az azt a rossz érzésünket erősítené, hogy nem számít az álláspontunk, és az Ön számára nem az Egyetem fejlődése a valódi cél.”

Már korábban is milliárdok áramlottak az Iskola Alapítványhoz, ezúttal két ingatlanra kaptak közpénzt.