– Az persze hosszú évtizedek óta igaz, hogy a kormányok előszeretettel tekintenek úgy Budapestre, mint afféle fejőstehénre. Sikerült is ezt a „fejőstehenet” az elmúlt években csontsoványra éheztetni. De vágóhídra most először akarják küldeni – jegyezte meg Karácsony Gergely Facebook-oldalán.
A főpolgármester bejegyzésében arra reagált, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, illetve Varga Mihály pénzügyminiszter Budapest költségvetési helyzetéről értekezett. Karácsony Gergely szerint az 30 év óta először fordul elő, hogy a főváros nettó befizetőjévé válik az államkasszának, vagyis nem az állam finanszírozza Budapestet, hanem Budapest az államot.
Emlékeztetett arra: múlt héten derült ki, hogy Budapesttől elvesznek 12 milliárd forintot. Álláspontja szerint ez azt jelenti, hogy Budapest finanszírozza az államot, már idén is, de jövőre még súlyosabb lesz a helyzet. Akkor már a kormány annyi pénzt von el a Fővárosi Önkormányzattól, amiből állítása szerint minden évben fel lehetne teljesen újítani a Lánchidat.
A politikus felsorolta, hogy milyen anyagi veszteségek érték a fővárost az utóbbi időben: a közösségi közlekedés heti vesztesége egymilliárd forint volt a járvány miatt, és ez még nem csökkent érdemben. Budapest egyetlen saját érdemi bevétele a helyi iparűzési adóból származik, de a válság ezt is súlyosan csökkentette, akár százmilliárdos kiesés is várható.
Úgy látja, a magyar kormány az egyetlen a világon, amely az önkormányzatokat sújtja ostoba és káros megszorításokkal. Közölte, hogy Budapesttől minden itt megtermelt 100 forintból 97-et elvon az állam más célokra.
Karácsony Gergely felhívta a figyelmet arra, hogy Budapesten van a legtöbb álláskereső, itt van bajban a legtöbb vállalkozás, itt foglalkoztatják a legtöbb embert azok az iparágak, „amelyek most földbe álltak”. Úgy gondolja, ha Budapest az ország motorjakén lelassul, annak az egész ország látja kárát.
Kijelentette, hogy tisztában van azzal, hogy a magyar költségvetés, a magyar gazdaság is nagyon nehéz helyzetben van, amit hurráoptimista nyilatkozatokkal csak ideig-óráig lehet elfedni. Ha viszont a kormány mozgásteret adna az önkormányzatoknak, akkor úgy tudnának hozzájárulni a válságkezeléshez, hogy az ne terhelje érdemben a költségvetést.