Tudomány;karantén;gyerekkori elhízás;koronavírus;

- Fokozza a gyermekkori elhízást a járvány

Egy kutatás szerint negatív hatással van a karantén az elhízott gyerekek étrendjére, bioritmusára és fizikai aktivitására.

A karantén alatt az olaszországi gyerekek több egészségtelen ételt ettek, többet ültek a tévé előtt és kevesebbet mozogtak – derült ki a Buffalo Egyetem kutatásából, amelyről a Science Daily számolt be. „A világjárvány hatásai túlmutatnak a vírusfertőzésen” – mondta Myles Faith, az egyetem gyermekkori elhízás szakértője, a tanulmány társszerzője. „Az elhízással küzdő gyermekek és tizenévesek elszigeteltsége kedvezőtlen környezetet teremt az egészséges életmód fenntartásához.” A szakértő hangsúlyozta, a gyerekek és a serdülők általában híznak a nyári szünet idején, mert év közben az elhízás kockázatát jelentő tényezőknek; az étkezéseknek, a testmozgásnak és az alvásnak is napi rutinja van.

A kutatók márciusban és áprilisban 41 túlsúlyos, Veronában élő gyermeket vizsgálva azt találták, hogy tavalyhoz képest, a karanténban, többször ettek egy nap, fél órával tovább aludtak és öt órával többet töltöttek számítógép, televízió vagy okostelefon képernyője előtt. Ugyanannyi zöldséget ettek, de a vöröshús-, a cukrosital- és az egészségtelen étel fogyasztásuk jelentősen nőtt, a fizikai aktivitásuk pedig hetente több mint két órával csökkent. 

A felmérés eredményei megerősítették, hogy az elhízott gyermekek otthon nehezebben tartják vagy csökkentik a súlyukat. Előfordulhat, hogy a karanténban szerzett súlytöbbletet nem is tudják leadni, ami hozzájárulhat a felnőttkori elhízásukhoz. Olyan távorvoslási programok kialakítására lenne szükség, amelyek egészséges életmód fenntartására ösztönzik a családokat akár karantén idején is – mondta Faith.

Még állapotának súlyosbodása előtt megkapta a kezelést a cisztás fibrózisban szenvedő fiatal férfi.