Orbán Viktor;Kossuth Rádió;koronavírus;

- Orbán Viktor: A magyar egészségügyi rendszer a járvány kezelésében jobban teljesített, mint a nyugat-európai

A miniszterelnök szerint végre lehet élni.Cikkünk folyamatosan frissül.

Miközben Magyarország 98 nap után enyhít, addig Szlovénia ismét korlátozásokat vezet be. A szlovén kormányfő tájékoztatása szerint várhatóan ott három balkáni ország esetében visszaállítják, hogy a beutazóknak karanténba kell vonulniuk két hétre – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban péntek reggeli interjújában.

– Ne csak annak örüljünk, hogy sikerült megmenteni sok tízezer ember életét, különösen az idős honfitársak életét. Ezt ne minősítsük le. Ennél nagyobb tett aligha van. A magyar egészségügyi rendszer a járvány kezelésében jobban teljesített, mint a nyugat-európai egészségügyi rendszerek– jelentette ki a kormányfő.

Közölte: örüljünk, hogy végre lehet élni, de készüljünk arra, hogy mivel nincsen vakcina, visszatérhet a vírus.

– Úgy kezdődött az egész, hogy kinyitottuk a tévékészülékeket, és azt láttuk, hogy Nyugat-Európában emberek halnak meg, mivel nincs megfelelő ellátás, védőeszközök– mesélte Orbán Viktor.

Hozzátette, hogy felkészültünk egy tömeges fertőzésre, amit sikerült megakadályozni. Ha újra megtörténik, akkor Pintér Sándor belügyminiszterrel, Kásler Miklós emberi erőforrások miniszterével pontosan tudják, hogy „melyik polcról melyik dossziét kell levenni”: hogyan kell beüzemelni nyolcezer lélegeztetőgépet, melyik orvost és ápolót hova kell vezényleni. 

– Ez a tudás óriási érték, ebből még tíz-húsz évig élni fogunk– fűzte hozzá.

Nagy Katalin műsorvezető felvetette, hogy mégis jönnek a kritikus hangok nyugatról. Orbán Viktor szerint azonban ha ma ránéz Nyugat-Európa térképére, azt látja, hogy emberek halnak meg, mert nem tudják őket ellátni. Elmondása szerint több országot meg kell menteni, mert a pénzügyi csőd felé haladnak, az adósságaik 120 százalék fölé mennek, ami már a kezelhetetlen tartományba tartozik. Ott szobrokat döntögetnek, bandaháborúk zajlanak, „áldatlan állapotok vannak, miközben ide üzengetnek nekünk”. 

– Nem tudom, hogy sírjak, vagy nevessek– állapította meg Orbán Viktor.

Nem maradt ki az interjúból, hogy az Európai Bíróság csütörtökön a magyar civiltörvényt jogellenesnek nyilvánította. A miniszterelnök erről azt mondta, hogy van egy liberális imperializmus Nyugat-Európában, akik megpróbálják az ő elképzeléseiket ráerőltetni olyan országokra, amelyek másképp gondolkodnak a családról, munkáról, migrációról.

Úgy fogalmazott: nem szereti, hogy minden mögé összeesküvést képzeljünk, de háttérhatalmi szerveződések vannak, a magyaroknál pedig nagyon könnyű megtalálni a kapcsolódást a Soros-hálózattal, amely ennek a nyugat-európai imperializmusnak a bázisa. Megjegyezte hogy neki jó kedve lett a bíróság döntésétől, mert nem lesz nehéz ezt az ítéletet betartani. Véleménye szerint a bíróság azt mondta ki, hogy az átláthatóságnak kell érvényesülnie.

Közölte, hogy a pártoknak és annak, aki a politikai életben részt vesz, az emberek gondolkodását befolyásolni akarja, azokra egyforma szabályoknak kell vonatkozniuk. 

– Nem tudom elfogadni az ezzel kapcsolatos ellenvéleményeket. Aki nem rest külföldről pénzt elfogadni, az ne szégyellje azt bevallani– mondta Orbán Viktor.

Az interjúban felmerült az is, hogy a koronavírus-járvány kezdetekor egy momentumos politikus azt mondta, nem lehet olyan szerencséje Orbánnak, hogy az első fertőzött iráni. A miniszterelnök erre azt felelte, hogy Magyarországon vannak a politikai életnek olyan szereplői, akik csökkenteni akarják az ország szuverenitását, és azt szeretnék, ha a magyar emberektől minél több jogot átszállítanánk Brüsszelbe. Ezek mind ugyanannak a liberális imperializmusnak az eszközei. Orbán Viktor szerint ez sem újdonság, „a kutakat régóta mérgezik”, és legalább 150 éves története van annak, hogy bizonyos politikusok rendszeresen a hazájuk ellen dolgoznak.   

Szóba került a nemzeti konzultáció is, amely a kormányfő szerint a legfontosabb dolog. Erről azt mondta, hogy most olyan szabályok szerint kell alakítani a politikát, amit demokráciának neveznek, bizonyos szabályokat szem előtt kell tartani. Szerinte a demokráciában egyetlen nagyon fontos szempont van: a választásokon alapuló népakarat. Úgy véli, nem csak négyévente, a parlamenti választásokon van egy csata, mert a nemzetközi színtéren folyamatos harc zajlik. Indoklása szerint a konzultációra azért van szükség, mert négyévente nem elég egyszer közös álláspontot kialakítani.

- Vannak olyan időpontok, amikor demonstrálni kell magunk és a külvilág felé is, hogy bizonyos kérdésben a magyarok nagy többségben azonos állásponton vannak– magyarázta.

Arra a kérdésre, hogy szüksége van-e Magyarországnak az uniós segítségre, vagy anélkül is újra tudja-e indítani a gazdaságot, Orbán Viktor közölte, hogy az interjúról egy videó-konferenciára megy, amely az EU-s gazdaságélénkítéssel foglalkozik.

Azt látja, hogy tíz százaléknál is nagyobb nemzeti össztermék-csökkenések lesznek bizonyos országokban, ahol 120 százalékos adósság jött össze.

– Van okunk arra, hogy ma összeüljünk, a bajban lévő országok azt mondják, hogy nagyon komoly közös hitelt akarnak felvenni. De mi azt a pénzt szeretjük felvenni, amiért már megdolgoztunk. Most azonban olyan gyalázatos állapotban van számos uniós ország pénzügyi szempontból, hogy aligha tudjuk elkerülni, hogy Magyarország is hozzájáruljon egy ilyen hitel felvételéhez. Ez egyszerre veszély és lehetőség is, mert ha jól csináljuk, meg tudunk erősödni– mondta Orbán Viktor.

A kormányfő szerint számos program van, amire pillanatok alatt értelmesen fel lehet használni egy nagyobb európai uniós összeget a gazdaság megerősítése érdekében: például a villamosenergia-rendszerünk lerobbant állapotban van, a teljes vízgazdálkodási rendszerünknél is elmaradtak felújítások.

Utolsó téma a Lánchíd volt. Nagy Katalin azt kérdezte, hogy miért nem történik semmi a Lánchíddal, hozzátéve, hogy tudja, ez nem kormányzati, hanem fővárosi hatáskör.  

– Általában nem rossz szándékot, hanem szerencsétlenkedést látok. Már vagy kilenc hónapja szerencsétlenkednek és toporognak az ügy körül– reagált Orbán Viktor.

A miniszterelnök szerint Karácsony Gergelyéknél túl sok az elméleti szakember, és kevés a gyakorlati. Érthetetlennek tartja, ha a főváros a Lánchíd felújítása kapcsán pénzhiányra hivatkozik, mivel „tele vannak pénzzel, csak értelmesen kellene felhasználni”, de szurkol a főpolgármesternek.

A fővárosi önkormányzat újra patkányirtót keres, holott a feladatot jelenleg ellátó céggel 2022-ig érvényes szerződése van. Az előzmények ismeretében azonban ez aligha meglepő.