;

ügyészség;pénzintézet;hűtlen kezelés gyanúja;

Képünk illusztráció

- Hatmilliárdos vagyoni hátrányt okozó bűnszervezetre csaptak le nyomozó ügyészek és az NNI

A nagyszabású, húsz helyszínt érintő és százkilencven személyt mozgósító akcióban kutatásokat és elfogásokat tartottak. A nyomozó ügyészek tizenkilenc személyt hallgattak ki gyanúsítottként és kilenc gyanúsítottat őrizetbe vettek.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt folytat nyomozást, amelyben nagyszabású akció végrehajtása során kilenc személyt őrizetbe vettek - közölte a fővárosi főügyész.  

A megalapozott gyanú lényege szerint egy kisebbségi állami tulajdonban lévő pénzintézet hitelkihelyezései kapcsán egy bűnszervezet jött létre, amelyben a pénzintézet – közvetett többségi tulajdonosa – és felesége töltött be vezető szerepet. A bűnszervezet a hiteleket kihelyezte abban az esetben is, ha egyébként a hitelt igénylő gazdasági társaság hitelhez nem juthatott volna. A hitelhez jutó gazdasági társaságok a felvett összeget döntő hányadát rövid időn belül különböző gazdasági társaságok közbeiktatásával előre meghatározott módon átutalták a közvetett tulajdonos többségi tulajdonában lévő cégnek. A hitelt felvett gazdasági társaságok a hiteleket nem fizették vissza, a hitelekből végül a pénzintézet közvetett tulajdonosának cége gazdagodott. A bűnszervezet által okozott vagyoni hátrány meghaladja a hatmilliárd forintot.   

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség nyomozó ügyészei a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda rendőreinek segítségével nagyszabású, húsz helyszínt érintő és százkilencven személyt mozgósító akcióban kutatásokat és elfogásokat tartottak. Ennek keretében a megalapozott gyanút alátámasztó bizonyítékokat foglaltak le. A nyomozó ügyészek tizenkilenc személyt hallgattak ki gyanúsítottként és kilenc gyanúsítottat őrizetbe vettek. 

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség a mai napon két férfi és egy nő letartóztatása, valamint további öt férfi és egy nő bűnügyi felügyelet alá helyezése iránt tesz indítványt. Az indítványokról a Fővárosi Törvényszék területén illetékes nyomozási bíró a holnapi napon dönt.  

A Széchenyi Kereskedelmi Bank története folytatódikAz ügyészség ugyan nem nevezte néven sem a gyanúsítottakat, sem a bankot, de egyértelmű, hogy öt év után a felszámolás alatt lévő Széchenyi Kereskedelmi Bank története folytatódik. Nem sok bankban volt ugyanis kisebbségi tulajdona az államnak. Már akkor is érthetetlen volt, hogy 2013 nyarán a Nemzetgazdasági Minisztérium miért vásárolt 3 milliárd forintért 49 százalékos részt a bankban, amelynek többségét az exbankár Töröcskei István és felesége vállalkozása, a T&T Zrt. jegyezte. Másfél évre rá, 2014 végén a jegybank a halmozódó hiányosságok miatt visszavonta a bank engedélyét. A fenntarthatatlan működés miatt elrendelte a végelszámolást, s egyúttal feljelentést is tettek. A felszámolás során az Országos Betétbiztosítási Alap a Széchenyi Bank 1400 betétesét összesen 14,5 milliárd forinttal kártalanította. Egy éve határidőben érkezett, elismert igényként 80 hitelező összesen 16,4 milliárd forintját tartotta nyilván a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. – írta az mfor.hu érdeklődésére az MNB-s szervezet, amely ugyan igyekszik a kintlévőségek után járni, várhatóan mégis sok vállalkozás futhat a pénze után Töröcskei István helyzetét a jelek szerint a kegyvesztetté vált Simicska Lajoshoz fűződő üzleti kapcsolata rendítette meg, holott a Magyar Hitel Bank egykori vezetőjeként anno még a Fideszt is hitelezte - vélik elemzők. Ezért távozott hirtelen az Államadósságkezelő Központ éléről és ezért bukott a bankja is. A rendszer áldozataként azonban kár lenne feltüntetni - fogalmaznak. Különösen, hogy a cégkivonat tanúsága szerint Töröcskei István változatlanul a központi állami áramcég, a Mavir igazgatósági elnöke. - T. A.

A korábbi rendőrtiszt a vád szerint fizetett volna kollégájának, hogy ő vigye el a balhét. Ráadásul bejelentés nélkül költözködött.