Daniel Abt 63 versenyen vett részt a Formula E-sorozatban, kétszer sikerült nyernie, valamint tízszer állt dobogón. Az idei szezont az Audi csapatával kezdte, azonban a koronavírus-járvány miatt a bajnokság szünetel, az újraindulás pedig erősen kérdéses. A Formula E, valamennyi autó- és motorsport- versenysorozathoz hasonlóan szintén virtuális futamokkal igyekszik kárpótolni a szurkolókat.
Abtnak viszont nem sok babér termett a virtuális versenyeken. Négy futam alatt nem tudott maradandót alkotni, legjobb kvalifikáción elért helyezése egy kilencedik hely, a versenyen pedig egyszer sem tudta magát beverekedni a legjobb 10-be, egy szerény 15. pozíció volt a legjobb eredménye. Éppen ezért okozott meglepetést, amikor az ötödik, berlini fordulóban a második legjobb kört autózta az időmérőn, a futamon pedig a dobogó legalsó fokát kaparintotta meg. Ez a hirtelen feltámadás több versenytársának is szemet szúrt, Jean-Eric Vergne és Stoffel Vandoorne is jelezte a szervezőknek, hogy valami nincs rendben. Talán a legszembetűnőbb bizonyíték a kamerakép volt, ahol Abt arcát teljesen kitakarta egy hatalmas mikrofon. A gyanú pedig beigazolódott,
A büntetés nem maradt el, elvették Abt kiugróan jó eredményét, ezen kívül 10 ezer eurót is be kell fizetnie, mégpedig jótékony célokra, Hörzinget pedig a hátralévő szezon összes virtuális eseményéről eltiltották.
Viszont ennyivel nem úszta meg a kétszeres futamgyőztes: az Audi úgy döntött, hogy felfüggeszti versenyzőjét, és úgy tűnik, végleg kirúgják a lebukott pilótát.
„Szeretnék elnézést kérni a Formula-E közösségétől, a szurkolóimtól, a csapatomtól és a többi versenyzőtől. Sajnálom, különösen azért, mert tudom, hogy a szervezők mennyi energiát fektettek a virtuális projektbe” – nyilatkozta Abt. Később azzal is védekezett, hogy csak viccnek szánták a csalást, és a futam végén leleplezték volna magukat a cserével, ez viszont már nem ment a helyzetén, az Audi elkezdett új pilótát keresni, René Rast vagy Nico Müller jelenleg a legesélyesebbek a megüresedett helyre.
A történtek azonban nagyon megosztják a közvéleményt. A francia Jean-Éric Vergne megvédte versenyzőtársait, azzal érvelt, ezért nem jár pénzdíj, ez egy baráti versenyzés, amivel pénzt gyűjtenek különböző jótékonysági szervezeteknek, ezért nem kell a történteket túl komolyan venni. Valamint cinikusan megjegyezte: „Ha valaki szándékosan ütközik, vegyük el a versenyzői engedélyét?” Antonio Felix da Costa jelezte, szintén nem ért egyet a szigorú büntetéssel és kiszáll a virtuális bajnokságból. Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke viszont maximálisan egyetért az elmarasztaló döntéssel.
Nem Abt az egyetlen, akinek feltehetően az állásába kerül a kényszerpihenő. Kyle Larson, aki a NASCAR sorozatban szerepel, élő adásban mondott ki egy rasszista szót, ami miatt azonnali hatállyal kirúgta a csapata.
Nicholas Latifi, a Williams pilótája árulta el, hogy az istállója rendszeresen ellátja őket tanácsokkal, hogy az élő közvetítések, streamelések alatt ne kerüljenek hasonló helyzetbe.
Ez a kényszerszünet nagy teret és felemelkedési lehetőséget adott az esportnak, az M4 Sport élőben közvetíti a virtuális F1-es nagydíjakat. Azonban az ott részt vevők sokszor nem veszik túl komolyan a versenyzést, a szezonnyitó Bahreini Nagydíj teljes törés-zúzásba torkollott, bár azóta sokat javult a versenyzés tisztasága, de az egész inkább szórakoztató kikapcsolódás, mint éles verseny. A monacói futamon Esteban Gutiérrez például úgy lett második, hogy előtte a mezőny felét a falnak szorította vakmerő előzési kísérleteivel.
Bár tagadhatatlanul tiszteletlen volt Abt a versenyzőtársakkal, és a szervezőkkel szemben, nem biztos, hogy a pénzbüntetés mellett el is kellene küldeni a csapatától, hiszen olyan versenyen viccelte meg a többieket, aminek lényege a szórakoztatás.